Bokslutet för Norra Skogsägarnas verksamhetsår 2001/2002 visar på stärkta marknadspositioner via ökad försäljning och produktion, samtidigt som vinstutvecklingen har bromsats.
Norra Skogsägarnas ekonomiska förening visar ett resultat före skatt med 2,9 miljoner kronor, jämfört med 2,2 miljoner kronor förra bokslutet.
För koncernen redovisas ett negativt resultat med -0,63 miljoner kronor, jämfört med 0,25 miljoner förra bokslutet. Skillnaden mellan föreningens resultat och koncernens beror främst på att kostnaderna för vissa utvecklingsprojekt, däribland satsningen på massiva byggkomponenter, belastar koncernens resultaträkning men inte föreningens.
Rörelseresultatet, som bildas i kärnverksamheterna skogsbruk virkeshandel och industri, uppgår för verksamhetsåret till 16,2 miljoner, jämfört med 26,1 miljoner året före. Detta innebär att verksamheterna fortsätter att generera vinst trots att verksamhetsåret präglats av fortsatt bistra tider för sågverksnäringen. Överskottet når dock inte upp till budgeterade nivåer, främst till följd av högre produktionskostnader än beräknat i sågverken, enligt ett pressmeddelande.