Nu blommar det i Norrland

Knopparna sväller på fruktträden och violerna blommar i Ångermanland.

UMEÅ (TT)2002-01-28 14:30

Naturen i Norrland har drabbats av vårkänslor i januari. De senaste veckorna har det mesta varit upp och ner för växterna. I stället för en ansenlig mängd minusgrader, som i vanliga fall, har stora delar av Norrland haft en medeltemperatur över nollstrecket. Alltså vår på meteorologspråk.

Värst för träden

Men en vår i januari är lika bräcklig som en viol i blom. När vintern kopplar greppet igen kan växterna få problem.

-- Träden är mer utsatta än blommorna. Om det kommer kyla efter en lång värmeperiod kan de dö, säger Erling Ögren docent i skoglig genetik och växtfysiologi vid Sveriges lantbruksuniversitet i Umeå.

Så länge det är minusgrader ligger växterna i sin vanliga vintervila. När det blir plusgrader under en längre tid ringer väckarklockan. Då sätter livsprocesser i gång som så småningom kommer att leda fram till att knopparna slår ut.

-- Två veckors värme behöver inte betyda så mycket men blir det en månad kan det ha gått så lång tid att de växande delarna tar skada, säger Erling Ögren.

Till skillnad från träden som har sina viktigaste delar ovan jord klarar sig blommorna bättre, åtminstone de vilda, eftersom deras underjordiska delar skyddas av värmen. De behöver också lång tid på sig för att utveckla gröna blad. Innan de gjort det är en köldknäpp inget hot.

Värre är det för lökväxterna i trädgården som egentligen hör hemma på sydligare breddgrader och därför svarar snabbt på värme. Lika snabbt tar glädjen slut för de odlare i Norrland som fått se krokusar slå ut i trädgården när vädret sedan slår om.

Isbildning ger problem

-- Men det är ett större problem om träden drabbas. Om det här är ett tecken på en bestående klimatförändring i norr finns det risk för skogsdöd genom att träden börjar växa för tidigt på våren, säger Erling Ögren.

Situationen för växterna i Norrland försvåras just nu av isbildningen på marken.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om