I förra veckan utsågs Joe Peter till ekonomidirektör och på tisdagen blev det klart att Greg Deveson, 40 år, får ett samlat ansvar för tillverkning, inköp och produktsatsningar.
Båda har rekryterats från General Motors.
-- Vi går in i ett nytt skede efter lanseringen av nya 9-3-modellen och Peter Augustsson vill ha mera fokus på att effektivisera den dagliga verksamheten, säger informationschef Niklas Andersson.
Förutom att utveckla nya 9-3 och kommande varianter på samma tema har stora pengar plöjts ned i fabriken i Trollhättan.
Lars Olsson har som teknisk direktör lett utvecklingen och lanseringen av nya 9-3 och får nu ansvar för alla kommande modeller. Efter de olika varianterna av 9-3 är det dags för en ny 9-5. Larssons uppgift är också att studera andra tänkbara segment.
Greg Deveson kommer liksom Joe Peter direkt från GM i Detroit, där han är produktionsdirektör för transmission med ansvar för 15 000 anställda i nio fabriker. Deveson ska fullfölja Larssons intentioner.
Augustsson rapporterar till GM:s europachef Michael Burns i Zürich, som säger att Saab genom ledningsföränd-ringarna höjer tempot i planen för ökade volymer och vinst.
Han understryker att satsningen görs när företagets tillväxt ska ta fart. Augustssons mål är att öka försäljningen från 130 000 till drygt 200 000 bilar om året med hjälp av det nya modellprogrammet.
Sedan GM gick in som hälftenägare tillsammans med Investor 1990 och som ensam ägare för ett par år sedan har Saab bara gått med vinst ett år.
De sammanlagda förlusterna uppskattas till femton miljarder.