Vid stranden nedanför Tekniska Verken är det stor fotostudio, under bar himmel. Fotograferna fotar balparen ett och ett. Bilder som sen går att köpa. Men många föräldrar och kompisar är också på plats, både med och utan kameror.
– Visst är det lite nervöst, säger mamma Eva Persdotter som tittar på fotograferingen av Isabelle Ring som slutar Jensengymnasiet.
– Om två år är det min tur, säger syster Patricia som börjar samma gymnasium i höst.
J Falk sköter fotograferingen och han har två till hjälp, Hans Ljung och Filip Leo. Paren ställer upp vid strandkanten. "Titta hitåt, lite mer tänder och så gör ni något crazy!"
Ett äventyr särskilt för damerna som rör sig i sin fina länga klänning för första gången. Många har olika former av gymnastikskor under och en hel del ska behålla dem under balen!
– Absolut, annars kanske jag bryter benen, säger en vacker skönhet i röd klänning och hastar vidare till väntande picnickorg.