- Den som kan ge tips som leder till att den eller de skyldiga döms för brottet får belö-ningen, förklarar Johnny Widmark, kommissarie vid polisen i Skellefteå.
Det handlar om vilka som den 5 mars köpte guld av Boliden Mineral AB vid smältverket i Skelleftehamn för 6,4 miljoner kronor med pengar som man lurat till sig från en företagare i Norrköping. Med falsk legitimation tog en man ut pengarna vid Föreningssparbankens kontor i Skellefteå. Dessa fördes över till Boliden innan fyra guldtackor hämtades ut vid smältverket. En man i 50-årsåldern filmades med övervakningskameror när han hämtade guldtackorna den 5 mars. Något otydliga bilder på honom har bland annat visats i tv-programmet Efterlyst. Men ännu har polisen inte lyckats komma honom på spåren.
Boliden har fått betalt för guldet och Föreningssparbanken har betalat tillbaka de 6,4 miljoner kronorna till Norrköpingsföretagaren. Banken har en chans att få tillbaka pengarna om kuppmakarna grips och döms för brottet.
Flera inblandade
Polisen tror att flera personer är inblandade. Före guldkuppen skaffade till exempel ett par män, genom ett falskt körkort, uppgifter hos Föreningssparbanken i Stockholm om Norrköpingsföretagarens konto.Tips till polisen har strömmat in efter uppmärksamheten i medierna. Flera av dem är in-tressanta, men något genombrott har ännu inte kommit i utredningen.Polisen i Skellefteå arbetar tillsammans med länskriminalen i Stockholm och polisen i Jämtland. I utredningsmaterialet finns uppgifter om ett 70-tal personer, enligt Johnny Widmark.
- Det gör det naturligtvis komplicerat. Troligen har olika springpojkar använts för att utföra olika delar av kuppen. Förmodligen har inte alla varit insatta i själva kuppidén, säger han.
Uppgifter har kommit in till polisen som berör personer i flera län, bland annat Skåne, Östergötland, Västergötland, Värmland och Södermanland.