Spännande i Skänninges politiska hönsgård

Alla är där. Den nya politiska makten. Den gamla. Usama bin skulden. Ture Lång. Till och med bullar som gjort Skänninge "bullkänd" i hela landet. Lions revy 2007 bjuder på bra underhållning med lokala profiler i skrattcentrum.

Foto:

Skänninge2007-02-27 00:00

Den åttonde revyn som Skänninge Lions Club sätter upp går under namnet "Spårval". Förra årets val är huvudhandling och ger upphov för många revynummer. Det mesta händer i hönsgården där många höns och tuppar, det vill säga kända lokala politiker är med. Det skojas friskt både med rikspolitiken och den lokala politiken, men betoningen är på den lokala delen.

- Det är det som intresserar vår publik mest, säger Ulf Sundén, ordförande i Lions Club i Skänninge.

Det är rörigt på scenen i Skänningebiografen där revyn övas. Ljud, ljus, sång, dans, text, det finns mycket som ska slipas och förbättras för att allt ska vara perfekt på premiären. Håkan Lidebjer, regissör, visar skådespelarna hur de ska springa, var de ska stå och hur de ska röra sig (hönsaktigt).

Perfekta kostymer

En sak är dock redan perfekt: tupparnas och hönsens underbara vita kostymer med puffiga volanger. Man blir nästan rörd när man ser Jan Åberg (m), som spelas av Nicklas Magnusson och Jörgen Oskarsson (s), förre detta kommunalrådet, spelad av Tommy Eklund, i söta vågiga silkekläder som passar dem utmärkt och framhäver deras fina (politiska) linjer.

Flyter på bra

Texterna är inte heller något fel på och många sketcher flyter bra. Om något ord glöms bort är sufflör Gunilla Lidebjer på hugget så att man knappt märker någon miss. Många övningstimmar ligger bakom revyn, men ingen klagar.

- Vi har så roligt tillsammans. Och dessutom vet vi att vårt jobb kommer att uppskattas, både av publiken och de behövande. Allt överskott av vår föreställning går oavkortat till hjälporganisationer, säger Ulf Sundén.

Och vem är Usama bin skulden. Det får de nyfikna ta reda på den 2 mars när "Spårvalet" har premiär i Skänninge biografen. Föreställningen ska spelas sex gånger och många biljetter är redan sålda.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om