Vid två tidigare tillfällen har Kronofogden ställt in auktionen av hotellet. Vid första tillfället var det inte möjligt att sälja byggnaderna tillsammans. Vid andra tillfället uppstod praktiska problem vid visningstillfället. På onsdagen var det dags för ytterligare ett försök att sälja stadshotellet i Skänninge.
I Kronofogdens lokaler i Linköping dök endast en budgivare upp, men på telefon fanns intressenter från Göteborg och Stockholm.
Auktionen gällde två fastigheter som sitter ihop, men som inte är samtaxerade. Det finns ingen avgränsning mellan fastigheterna och värmecentralen för den äldre huvudbyggnaden sitter i den andra byggnaden.
Först ropades de två fastigheterna ut var för sig och sedan tillsammans.
– Det är en ovanlig situation att sälja på det här viset, förklarade Sebastian Norman från Kronofogden innan budgivningen.
Ett visst kaos uppstod under auktionen då en budgivare gett bud på en av fastigheterna och på de båda byggnaderna tillsammans. På den äldre hotellbyggnaden inkom inga bud. Eftersom det totala budet var för lågt för att godkännas av Kronofogden togs auktionen om. Vid det tillfället inkom inga separata bud på fastigheterna.
Utropet för de båda byggnaderna tillsammans började på två miljoner kronor, men när auktionen var klar var beloppet uppe i 4 320 000 kronor. Köparen är en man från Stockholm.
I köpet ingår inte inventarier. Den nya ägaren får tillgång till fastigheterna den 23 februari.