Ökat tryck på kultur- och naturguidningar

Vissa guidningar ställs in, men det finns en hel del som genomförs – med vissa begränsningar.

Skänninge rådhus, en väl bevarad 1700-talsbyggnad, vid torget. På lördag kan man lära sig mer om det och Skänninges historia.

Skänninge rådhus, en väl bevarad 1700-talsbyggnad, vid torget. På lördag kan man lära sig mer om det och Skänninges historia.

Foto: Göran Palmqvist

Skänninge2020-07-15 13:38

– Det är helt klart en ökad efterfrågan på guidningar, säger Kerstin Bergengren, en av Skänninge guideförenings guider.

På lördag eftermiddag ska hon berätta om Skänninges 1700-tal och rådhuset. Hon guidar även i Högby, i S:ta Ingrids fotspår och flera andra historiska vandringar.

Viss anpassning måste till. Hon har max 15 personer på sina visningar och de trängre lokalerna i rådhuset undviker hon med sina grupper. Hon tar gärna emot föranmälningar, men hittills har hon inte behövt neka någon spontankommande deltagare.

På visitostergotland.se finns både natur- och kulturguidningar att söka efter. Guidningarna i Skänninge annonseras även på kommunens hemsida.

Karta: Skänninge rådhus
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!