Misstänkt yxman häktad

Den 37-årige man som misstänkts för att ha misshandlat en kvinna med baksidan av en yxa häktades i tisdags vid Linköpings tingsrätt.

skänninge2003-05-21 18:40

Den 22-åriga kvinnan vill fortfarande inte samarbeta med polisen i utredningen.

- Det gör att vi jobbar inte så lite i uppförsbacke. Men vi tycker ändå det är värt att jobba vidare med, och det tyckte uppenbarligen tingsrätten också, säger kriminalinspektör Bo Österberg vid Linköpingspolisen som utreder fallet.

Mannen och kvinnan har ett förhållande sedan en tid tillbaka. I fredags kväll kom kvinnan hem till sin mor med blåmärken och svullnader i ansiktet.

- Misshandeln anmäldes inte av flickans föräldrar utan av andra personer runt omkring som sett hennes skador och blivit upprörda, säger Bo Österberg.

Polisen bedömer att misshandeln inträffade i kvinnans lägenhet. En teknisk undersökning har gjort där, men Bo Österberg vill inte avslöja vad den resulterat i.

- Allt som rör den tekniska bevisningen behåller vi för oss själva. Det rör också var på kroppen kvinnan blivit slagen med hammardelen av yxan, säger Bo Österberg. Hon har blivit rejält misshandlad både i ansiktet och på andra delar av kroppen, men det är inte säkert att allt har skett med yxan.

Mannen förhördes både före och under häktningsförhandlingarna, men han nekar fortfarande till brott.

- Han har väl andra förklaringar till hur hon fått sina skador, men det tänker jag inte heller gå in på, säger Bo Österberg.

Mannen, som är känd av polisen sedan tidigare, häktades på sannolika skäl misstänkt för grov misshandel.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om