"Är det klart med bullarna?"

Får damerna i Skänninge baka bullar nu?Eller gäller den proposition som förhindrar försäljning av bröd som bakats i privata kök?

SKÄNNINGE2007-01-17 00:00

Det undrar förra centerriksdagsledamoten Marianne Karlsson i ett brev till jordbruksminister Eskil Erlandsson.

Enligt en regeringsproposition omfattar nya, strängare regler livsmedel som bereds i privat bostad. Det var detta som fick en tjänsteman från miljökontoret i Mjölby att beordra damerna vid det kristna bokkafét Källan att omedelbart ta bort allt hembakat från försäljningen. Den åtgärden väckte stor uppmärksamhet.

- Jag fick försäkringar från Margot Wallström att EU aldrig menat så, skriver Marianne Karlsson och Bosse Ringholm sa att "det var inget att bry sig om". Är det propositionens ord som gäller eller går det att säga att allt är klart? Baka på bara?

Hon hoppas på svar från jordbruksministern fort som attan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om