- Vi får inte tag i frivilliga som vill ställa upp som tillsynsmän, säger Bo Ljung som är kassör i Sommens fiskevårdsområde som företräder vattenrättsägarna.
Under säsongen mellan maj och oktober hyr de in väktarpersonal upp till sextio timmar. Ett par gånger i veckan åker en uniformerad väktare ut tillsammans med en båtförare för att förhindra tjuvfiske bland annat. Hela sjön är bevakningsområde.
- De ska följa med och kontrollera. Det gäller allmän tillsyn, att nät ligger på rätt ställe och så vidare. Det är inte bara för att jaga tjuvfiskare, utan också för att synas på sjön. Vi har även ett fågelskydd som ska ses över. Till exempel de platser där fiskgjusarna häckar.
Tre personer från företaget Force Security har specialutbildats av länsstyrelsen. En kostnad som företaget själva stått för. Bevakningen beräknas kosta Sommens fiskevårdsområde 20 000-25-000 kronor.
- Vi betalar per timme, 300 kronor. Men exakt hur många timmar det kan bli vet vi inte. Det beror lite på väder och vind. Om det regnar är det inte så mycket folk ute, säger Bo Ljung.
Tjuvfisket verkar ha minskat på sjön Sommen. Bo Ljung berättar att man utgår ifrån detta eftersom allt fler fiskekort säljs. Ökad bevakning leder också till detta menar han. I oktober ska projektet utvärderas för att se om väktare skall finnas med även nästa säsong.