Med Håkan Bergström vid rodret lägger "Estelle af Östergötland" ut från Östgötatrafikens hållplats i Arkösund. Ett ungt par med en hund ska till Lånjö. Själva fortsätter vi till Aspöja och hinner under den avspänt händelserika dagen med att sitta på en brygga i viken, studera den dramatiska jakten på kvigor på rymmarstrået och äta förbeställd skärgårdsbuffé hos "Forsmans på Aspöja". Sedan åker vi hem. En bra dag med hjälp av kollektivtrafiken och busskortet. Skärgårdssuget är stillat för stunden.
– Oftast är våra turer fulla under sommaren, säger Håkan Bergström.
– Annars vänder sig Östgötatrafikens skärgårdsturer i första hand till sommargäster och bofasta på öarna. För att underlätta för dem som bor och lever i skärgården. Men vem som helst får förstås åka med. Bara man bokar senast klockan 18 dagen före sin resa.
Däremot är Skärgårdslinjen mer inriktad på sommarturisterna.
Under många år var det skepparen Göran Johansson som höll i Skärgårdslinjens trafik från Arkösund med sin "Viskär". Den båten är nu såld och Skärgårdslinjen fortsätter i sommar på andra sätt.
– Annars kompletterade vi varandra bra, vi och Östgötatrafiken, säger Göran Johansson.
– Men visst påverkades vi av att Östgötatrafiken började köra här också. Det blev svårare att få ekonomi i vår verksamhet.
Sommarens nyhet för Skärgårdslinjen är i gengäld pampiga skärgårdskryssaren "Ellen af Harstena" som tidigare gått i trafik på västkusten. Med Magnus Lindkvist, med hemmahamnen Fyrudden, som skeppare blir det dagliga turer mellan Fyrudden och Harstena. Resan tar cirka en timme enkel tur.
– Jag kan ta emot 48 ätande gäster under tak och kommer att köra en runda tur och retur till Harstena per dag från midsommardagen till och med den 25 augusti, säger Magnus Lindkvist.
– Dessutom kommer jag att ha charterturer vid sidan av linjetrafiken. Jag har trafikerat Skärgårdslinjen tidigare med mindre och enklare båtar. Det här blir en helt annan upplevelse där själva båtturen blir lika viktig och fin som strandhugget i skärgården. Nu har jag en båt som gott och väl matchar besöket på Harstena.
Skärgården ligger således öppen även i sommar. Man behöver inte ens ha egen båt eller stuga på någon kobbe. En längtan räcker gott och väl.