RIMFORSA
Advokat Leif Norberg har fungerat som konkursförvaltare sedan företaget gick i konkurs i mitten av augusti.
– Det har funnits ett antal intressenter, men som dragit åt olika håll. Scenariot fanns att det inte skulle leva kvar, men nu kommer företaget istället att göra det, säger Norberg.
Företagskund med
Från och med gårdagen är det Mats Gustafsson och Edvin Ekenvärn som driver snickeriet vidare.
De har köpt upp konkursboets alla tillgångar och i samarbete med en av företagets största kunder, Labrum, ska duon försöka få igång ruljangsen.
– Vi har jobbat som snickare i företaget sedan 1989, Edvin och jag, därför lade vi bud. Det känns bra att köra igång igen. Vi hoppas på ett gott och långvarigt samarbete med Labrum.
Börjar med två
Mats Gustafsson och Edvin Ekenvärn kommer till att börja med vara de enda inom företaget, sedan får framtiden utvisa om fler anställda kan behövas.
Vid konkursen hade Rimforsa snickeri sju anställda.
– Det är svårt att säga i nuläget om vi kommer kunna ta in fler. Det beror på hur det kommer fungera med mängden jobb.
Gustafsson är positiv. Gentemot förra ägaren hoppas han att kunna hålla liv i företaget med hjälp av Labrum och lägre personalkostnader.
– Labrum har varit företagets kund i 30 år och de vill att vi fortsätter tillverka de specialprodukter vi gjort åt dem tidigare, säger Gustafsson.