Tomt hus nÀr Annie Ernaux fick Nobelpriset

NÀr Kisa bibliotek uppmÀrksammade tillkÀnnagivandet av Nobelpriset i litteratur var det ingen som kom. Correns journalist och bibliotekets anstÀllda var de enda gÀsterna.

Annie Ernaux fÄr Nobelpriset i litteratur 2022.

Annie Ernaux fÄr Nobelpriset i litteratur 2022.

Foto: Catherine Hélie

Priser & utmÀrkelser2022-10-06 13:51

SpÀnnande Àr det ÀndÄ, den dÀr knappa kvarten innan Mats Malm, Svenska Akademiens stÀndige sekreterare, öppnar de berömda dörrarna i Börshuset och meddelar vem som fÄr Nobelpriset i litteratur 2022. De alkoholfria bubblorna spurtar ystert runt, runt i glaset, liksom upprymda över att det Àr den franska författaren Annie Ernaux som tilldelats priset i Är.

Ingen i personalen har lyckats tippa pĂ„ rĂ€tt person. 

Ingen har lĂ€st Ernaux. 

Det finns heller, Àn sÄ lÀnge, inga böcker av Ernaux pÄ biblioteken i Kinda. Men bestÀllningar Àr gjorda och det Àr bra det, för reservationer frÄn lÄntagarna har redan börjat strömma in.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!