Brinnande bil stack hus i brand

Elden från en brinnande bil spred sig till ett hus strax utanför Österstad i Motalatrakten tidigt i morse. - Som tur var kom ett tidningsbud förbi och såg branden. Han väckte de boende och fick ut dem ur huset samtidigt som han slog larm, berättar SOS Alarms personal.

ÖSTERSTAD2003-04-11 03:36

Ingen person kom till skada.
Bilen stod parkerad utanför huset. Varför den fattade eld är inte känt.
- Det kan bero på ett elfel, men vi vet inte. Våra tekniker ska undersöka bilen, säger vakthavande befäl Christer Wernström vid Östgötapolisen.

Bilen tillhör sannolikt villaägarna. Att elden spred sig till huset beror på att bilen stod ganska nära husväggen och vinden låg på åt det hållet. Elden tog sig i ena husgaveln och när brandkåren från Motala kom fram brann det ganska kraftigt i huset.

Vid halvsextiden i morse var branden släckt och brandmännen arbetade med eftersläckning. Hur stora materiella skador elden orsakat på huset är ännu inte känt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om