Miljardorder till Siemens

Siemens i Finspång har fått en order för cirka 1,5 miljarder på turbiner och ångpannor till kraftvärmeverk i Polen.

Foto:

Östergötlands län2013-11-05 13:34

Siemens Industrial Turbomachinery AB i Finspång har fått en beställning på ett kraftvärmeverk som ska byggas i Polen. Det totala ordervärdet uppgår till cirka 1,5 miljarder kronor.

Köpare är det polska energibolaget PGE GiEK S.A. Beställningen handlar om en nyckelfärdig kraftvärmeanläggning som ska byggas i Gorzow i västra Polen och producera både el och värme. Driftstart är planerad till 2016.

Värmebehovet till staden Gorzow

I ordern ryms två gasturbiner av typen SGT-800 med tillverkning i Finspång och Trollhättan, en ångturbin samt tre generatorer och två ångpannor. I uppdraget ingår även ett tolvårigt serviceavtal för gasturbinerna. Anläggningen ska eldas med naturgas från regionen. Kraftverket kommer att vara den huvudsakliga leverantören och stå för merparten av värmebehovet för staden, Gorzow, cirka 125 000 invånare.

– Vi valde Siemens lösning eftersom deras anläggning erbjuder en mycket hög verkningsgrad så att vi kan generera elektricitet till en väldigt låg kostnad, säger Jacek Kaczorowski, vd för PGE GiEK i ett pressmeddelande.

Han fortsätter:

– Genom att generera fjärrvärme blir investeringen ännu mer lönsam. Dessutom kan vi använda våra egna naturresurser som bränsle.

Siemens har nu sålt 227 gasturbiner av typen SGT-800, vilket gör den till företagets nuvarande storsäljare. Modellen har totalt över 2,5 miljoner drifttimmar.

"Långsiktigt hållbar lösning för Finspång"

– SGT-800 är en väl beprövad maskin med stor bränsleflexibilitet. Tillsammans med en ångturbin kan den leverera el och värme på ett mycket effektivt sätt med minimal miljöpåverkan. Den nya anläggningen i Gorzow är ett typexempel på detta med sin höga verkningsgrad och sina låga utsläpp. Det glädjer oss att PGE GiEK har valt en långsiktigt hållbar lösning från Finspång som även inbegriper ett flerårigt åtagande för att hålla gasturbinerna i gott skick, säger Hans Holmström, vd för Siemens Industrial Turbomachinery AB.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!