"Ett kulturarv som är oersättligt"

Polisen behöver allmänhetens hjälp. Efter inbrottet i Skärkinds kyrka saknas ett par mycket värdefulla brudkronor i förgyllt silver.

Förgyllt silver. Det är materialet i den 1700-talsbrudkrona som stulits från Skärkinds kyrka.

Förgyllt silver. Det är materialet i den 1700-talsbrudkrona som stulits från Skärkinds kyrka.

Foto: Svenska kyrkan

Östergötland2016-08-17 21:30

– Det här är ett kulturarv som är oersättligt, säger utredaren Eva Andersson vid Norrköpingspolisen.

Nu vädjar man till allmänheten att hålla utkik efter de värdefulla föremålen.

– Den äldsta är från 1700-talet och Svenska kyrkan värderar den till 100 000 kronor. Den andra är yngre, 1930–1950-tal, och värderad till cirka 50 000 kronor.

De två brudkronorna är så speciella att det är svårt att tänka sig att det går att sälja dem vidare hur som helst. Det polisen, och målsägande Svenska kyrkan, befarar är att den som har kronorna i sitt förvar ska få för sig att smälta ner dem för metallens skull.

Båda kronorna är gjorda av förgyllt silver. Den äldre är prydd med fasettslipade glasstenar i rött, blått och vitt och den yngre är prydd med ädelstenar såsom safirer, akvamariner, pärlor och någon röd (äkta eller oäkta) rubinliknande sten.

Den äldre är stämplad och signerad Erik Nordwall (1699­–1723) och den yngre är gjord av Bo Stefan och bär inskriptionen "Till Skärkinds kyrka från församlingsbor 1955".

Uppgifter om kronorna kan lämnas till polisen på telefonnummer 114 14.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om