Regionen kallar ny grupp till vaccinering

Östgötar som är mellan 40 och 49 år och som tillhör någon riskgrupp kommer att bli kallade till vaccination.

Rickard Lundin ingår i den regionala sjukvårdsledningen och är regionens presstalesperson i frågor som vaccinationskampanjen mot covid-19.

Rickard Lundin ingår i den regionala sjukvårdsledningen och är regionens presstalesperson i frågor som vaccinationskampanjen mot covid-19.

Foto: TT/Frida Glenning Ströberg

Östergötland2021-04-30 10:22

Vid fredagens presskonferens meddelade regionen att den nya gruppen kommer att kallas till vaccination.

– Under dagen kommer vi att släppa på för de som befinner sig i åldergruppen 40-49 och är i riskgrupp för att kunna boka in sig för vaccination, säger Kaisa Karro (S), regionstyrelsens ordförande.

Under veckan som varit har de östgötar som är mellan 50 och 59 år och som tillhör en riskgrupp fått erbjudande att boka tid för vaccination.

Målet att i slutet av maj komma i gång med vaccinering i fas fyra, då alla östgötar som är över 18 år har möjlighet att vaccinera sig, står fortfarande fast, enligt region Östergötland.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!