Omikron var oväntat dödlig – vaccinet tappade effekt

I höstas drabbades världen av omikron, en variant av covid-19. I en ny rapport konstaterar Region Östergötland att den var oväntat dödlig och de nya fynden indikerar dessutom att vaccinskyddet tycks avta mycket snabbare än man tidigare trott.

De avlidna var i huvudsak äldre och vissa bodde på särskilt boende. "Det vi kan se var att de hade riskfaktorer som skörhet och samsjuklighet. Om de då också får covid-sjukdom kan de dö tidigare än de skulle gjort annars", säger Stefan Franzén, medicinsk direktör, Region Östergötland.

De avlidna var i huvudsak äldre och vissa bodde på särskilt boende. "Det vi kan se var att de hade riskfaktorer som skörhet och samsjuklighet. Om de då också får covid-sjukdom kan de dö tidigare än de skulle gjort annars", säger Stefan Franzén, medicinsk direktör, Region Östergötland.

Foto: Pressbild, Julia Djerf

Östergötland2022-06-17 15:58

Omikronvarianten beskrivs som mer smittsam än tidigare varianter, men med mildare symptom. Den upptäcktes i november 2021 och i början av året 2022 avled allt fler smittade. Regionen har nu granskat de avlidnas journaler och sammanställt resultatet i en rapport. Där konstateras att sjukdomen antingen direkt eller som en bidragande orsak till att den smittade avled, i 54 procent av fallen. 

– I det allmänna medvetandet var omikron väldigt smittsam, men inte så farlig. Många blev smittade, men inte lika många blev sjuka som tidigare, säger Stefan Franzén, medicinsk direktör i Region Östergötland som även är upphovsman till rapporten.

Det var 139 personer med konstaterad smitta som avled under den undersökta perioden, 1 december 2021 till 31 mars 2022. Det var 65 personer som avled på sjukhus och 74 personer som avled på annan plats än sjukhus. Hos en person kunde dödsorsaken inte fastställas. De avlidna var i huvudsak äldre och vissa bodde på särskilt boende. 

– Det vi kan se var att de hade riskfaktorer som skörhet och samsjuklighet. Om de då också får covid-sjukdom kan de dö tidigare än de skulle gjort annars. Det är som när sköra drabbas av influensa.

En tredjedel av dem som avled på sjukhus och en tiondel av dem som avled på annan plats än sjukhus saknade skydd från vaccination, men även vaccinerade avled.

– I den här rapporten finns siffror som kan ge en hypotes om att vaccinets skydd inte varar lika länge som man tidigare trott, utan avtar redan efter tre månader. Vaccin skyddar mot svår sjukdom och död och en tidigare rapport visar att ovaccinerade är överrepresenterade av dem som vårdades på sjukhus. 

Stefan Franzén menar att journalgranskningen inte är forskning i traditionell bemärkelse utan mer ett arbetssätt för att lära sig av vårdens arbete. 

– Det som framkommer här skulle kunna tyda på att skyddet mot död avtar snabbare än man trott. Det kan inte anses bevisat utan vidare forskning, men det är en intressant hypotes som kommer fram i materialet.  

Är du förvånad över resultatet i rapporten? 

– Nej, egentligen inte. De nya varianterna är inte ofarliga och pandemin har orsakat en överdödlighet i samhället. Jag vill också säga det, att pandemin är inte över. I Europa och övriga världen sprids nu ytterligare en våg.  

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!