Enligt färsk statistik har antalet östgötar med skulder hos Kronofogden minskat med 344 personer på ett år till 14 644 personer. Det motsvarar fyra procent av befolkningen i länet – vilket är samma nivå som riket i stort.
– Minskningen hänger samman med högkonjunkturen, ränteläget och den låga arbetslösheten. Men den beror också på att vi beviljade historiskt många skuldsaneringar förra året, säger Johan Krantz, analytiker på Kronofogden i en kommentar.
Men trots att färre östgötar är skuldsatta har den sammanlagda skulden ökat från 2 811 miljoner kronor till 2 885 miljoner kronor vid årsskiftet. Medianskulden ligger på 54 076 kronor, jämfört med 53 594 kronor i riket.
Skuldsättningen varierar mellan kommunerna. Högst andel skuldsatta har Ödeshög med 6,1 procent och lägst ligger Linköping med 2,9 procent.
Fler män än kvinnor har skulder hos Kronofogden. 3,2 procent av länets kvinnor är skuldsatta, medan andelen män med skulder hos Kronofogden uppgår till 4,8 procent.