Förra årets antal körkortsåterkallelser är 12 procent lägre jämfört med året innan men det är ändå det näst högsta resultatet sedan Transportstyrelsen övertog ansvaret som landets körkortsmyndighet. Året 2013 blev något av ett rekordår vad gäller antalet återkallade körkort, med totalt 1 530 beslutade återkallelser i Östergötlands län.
Men det stora antalet berodde mycket på en extra kraftinsats för att arbeta bort gamla oavslutade ärenden. Det är därför inte oväntat att antalet återkallelser nu sjunker till en lägre nivå.
– Resultatet för 2014 pekar på en stabil nivå som speglar min uppfattning om var vi bör ligga i vårt arbete med att återkalla körkort, även om en viss variation mellan åren är naturlig, säger Transportstyrelsens körkortsdirektör Katarina Fröberg.
Den överlägset vanligaste orsaken till en körkortsåterkallelse är det som kallas ”en väsentlig överträdelse”. Det är vanligtvis en kraftig hastighetsöverträdelse men kan också vara till exempel en rödljuskörning, brott mot väjningsplikt eller trafikfarlig användning av mobiltelefon. Drygt hälften av alla genomförda återkallelse i fjol, 683, var just i den kategorin. Jämfört med 2013 innebär det en minskning med 16 procent.
– Att vi återkallar i en större omfattning än tidigare är visserligen en indikation på att vi är effektivare idag, men det är viktigt att poängtera att vi inte har som ambition att återkalla så många körkort som möjligt. Vårt uppdrag är att utreda om en person kan förväntas vara en lämplig och trafiksäker förare eller inte, säger Katarina Fröberg.