Batteriljus oroar räddningstjänsten

Lågan på första ljuset i adventsstaken är nära mossan nu. Byt ljus innan hela hemmet brinner upp!

Foto: Peter Jigerström

ÖSTERGÖTLAND2012-12-14 06:30

I år har vi inga konstaterade adventsbränder i länet, men det är inte försent än.

– Ju närmre jul vi kommer, desto större är risken, säger Stefan Hagdahl, insatsledare på räddningstjänsten i Linköping.

Många har fortfarande mossa i adventsljusstaken. En del väljer brandsäker mossa men efterhand som dagarna går blir också den torr. Bränner man lite på ljusen varje dag så är både första och andra ljuset nära mossan nu inför tredje advent. Många av oss som sett köksbord stå i lågor i adventstid avstår från mossan men andra vill fortfarande ha det som det alltid har varit.

En annan sak som väcker oror hos Räddningstjänsten är de nya blockljusen med batterier. De är klädda med stearin och har gröpts ur som om de i mitten har brunnit ner 2-3 centimeter. Tidigare fanns batteriljusen med en plastlåga i toppen, då kunde ingen missta det ljuset för ett levande.

– Vi har pratat en del om det här. Förr eller senare händer det en rejäl olycka, säger Stefan Hagdahl.

Så här förklarar han: Många männsikor väljer de nya ljusen som tänds i mörker och släcks när det blir ljust i rummen. Många ställer dem i fönstren och låter dem lysa när de går hemifrån.

– Men en hel del väljer nog att ha ett levande ljus på frukortbordet. Så går klockan och man stressar till jobbet. Då gäller det att minnas att ett av ljusen är levande, särskilt som det inte går att se skillnad, säger Hagdahl.

Vi på Corren köpte ett batteriljus och lät ett levande ljus brinna lika långt.Se på bilden! Det är i stort sett omöjligt att avgöra vilket som är levande och vilket som går på batteri. Tänk på det här när du eldar ljus hemma.

Adventsljusstaken blir för övrigt väldigt fin med stenkross i stället för mossa. Och jag har också sett mysiga ljusstakar som fyllts med polkagrisar i formen. Experimentera så hittar du nog någor brandsäkert att ersätta mossan med.

Om branden ändå tar sig, gör vad du kan men ta inga risker. Läs faktarutorna! Och du, viktigast av allt ät att du har en brandvarnare med fräscha batterier.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om