Kupp gav 20 000 cigaretter

Närmare 100 limpor cigaretter stals vid ett inbrott i Ömo-hallen i Österbymo natten till tisdagen.

Österbymo2002-03-13 06:21

Gärningsmännen tog sig in i affären genom att krossa ett fönster vid sidan av entrédörren. För att slå hål på de två tjocka rutorna av härdat glas använ-des en väl tilltagen stenbumling.

Inne i lokalen stals så gott som samtliga cigaretter från två välfyllda ställ vid kassan. Det enda som fanns kvar var tre paket cigaretter som polisinspektörerna Rolf Karlsson och Peter Viveland undersökte i jakten på fingeravtryck.

Förövare på film

-- Förhoppningsvis har övervakningskamerorna zoomat in tjuvarna, sa butiksföreståndare Gunnar Johansson till Corren på tisdagsmorgonen.

Den videofilm som han lämnade till polisen visade sig senare innehålla inbrottet som skedde strax efter klockan halv tre på natten. Filmen visar hur två män tar sig in i butiken och inom loppet av fyra--fem minuter roffar åt sig hela cigarettlagret.

Kamerorna installerades strax efter rånförsöket i februari 1999 när en anställd blev skjuten i benet. Den, för polismorden i Malexander, livstidsdömde Andreas Axelsson har erkänt att han deltog i rånet som också riktade sig mot Systembolaget i Österbymo.

Arbetade ostört

Gunnar Johansson blev väckt vid sjutiden på morgonen när en av affärens anställda ringde för att berätta om inbrottet. Det var på tisdagen oklart när på natten som förövarna slog till. Butiken har visserligen ett larm, men det utlöstes aldrig.

-- Det är vårt eget fel. När vi byggde om i höstas sattes nya väggar upp och då hamnade sensorn i skugga. Så tjuvarna har kunnat arbeta ostört.

Gunnar Johansson och hans butik har utsatts för flera inbrott de senaste åren.

-- Det värsta är innan man kommer hit. Vad har de gjort? Hur ser det ut? Är det mycket som är förstört?

Han räknar med att gårdagens inbrott kostar honom cirka 7 000 kronor i självrisk på försäkringen.

-- Så det får inte bli många inbrott till, då är det bara att slå igen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om