Godis saknas efter flera inbrott

Minst tre inbrott skedde under natten mot torsdag i Österbymo. Tjuvarna verkar ha letat efter pengar, men inte hittat något.

ÖSTERBYMO2007-03-15 00:00

Vid två-tiden på natten gick larmet till IFK Österbymos klubbstuga.

- Någon verkar ha genomsökt lokalen, men blivit skrämd av att folk kom när de hörde larmet, och de har troligen inte fått med sig något, säger Annica Askänge vid Kinda-Ydrepolisen.

Ett inbrott har även anmälts i cafeterian vid Asby skidbacken och i hembygdsgården Ydregården. Inte heller där verkar något saknas, förutom eventuellt lite godis från cafeterian.

Polisen har säkrat fingeravtryck, som man hoppas ska ge någon matchning. Man misstänker att det är samma person eller personer som brutit sig in på de tre ställena.

- Det brukar inte vara så mycket busar på nätterna här, så det är troligtvis samma, säger Annica Askänge.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om