Att onsdagens planerade utvisning skjuts upp var ingen överraskning, enligt Baharak Vaziri, Marwas advokat sedan en vecka tillbaka.
– Vårdnadsdelen är inte utredd av svensk domstol. Då ska Migrationsverket beakta det och vänta helt enkelt, säger hon.
Hur lång tid den processen kommer att ta är oklart, men Baharak Vaziri hoppas på ett snabbt avgörande.
– Vanligtvis kan det ta upp till två månader, men jag har kontaktat tingsrätten och ligger på för att det ska gå snabbare än så.
Migrationsverkets kommunikationsdirektör Fredrik Bengtsson säger att det i dag inte finns något ordnat mottagande för Marwa i Marocko. Och det är främst därför som myndigheten väljer att skjuta upp den planerade utvisningen på obestämd tid.
– Barnets rätt måste säkerställas. Innan vi skickar tillbaka ett barn måste vi veta att det finns ett värdigt och ordnat mottagande som uppfyller alla krav, säger han.
Han vill inte kommentera huruvida Marwas pappa har kunnat lokaliseras. Att han hittills inte har kunnat kontaktas har tillsammans med det faktum att Marwa saknar både identitetshandlingar och pass försvårat processen för familjen.
Hur skulle ensam vårdnad för mamman påverka Marwas chanserna att få stanna?
– Det skulle bli en ny omständighet. Samtidigt är frågan om identitet inte klargjord ännu, säger Fredrik Bengtsson.
Advokat Baharak Vaziri ser i alla fall vårdnaden som nyckeln för att Marwa ska kunna bli kvar hos sin mor och sina halvsyskon i Ödeshög.
– Vårdnadsfrågan är ganska avgörande. Om mamman får ensam vårdnad har Migrationsverket all anledning att ändra sitt beslut, säger hon.