Nya hyresrätter lockade många

Foto: Mia Karlsvärd

Ödeshög2013-05-29 18:17
Många kom för att höra om de nya hyresrätterna i Ödeshög på onsdagseftermiddagen.

Det första spadtaget för de nya hyresrätterna i Ödeshög togs på onsdagen. Under eftermiddagen hölls ett informationsmöte för allmänheten om projektet.

Det var glad stämning i lokalen och Sven-Olof Johansson som är en av initiativtagarna till bostäderna var entusiastisk.

– Jag vill betala tillbaka till kommunen jag växte upp i. Det är roligt att få göra det här för Ödeshög. Kommunen arbetar ambitiöst för en utveckling och det är roligt att kunna vara med och stödja det, säger Sven-Olof Johansson.

Hyresrätterna planeras bli klara under nästa år. Kommunen är medvetna om att behovet av nya lägenheter är stort.

– Det känns jättebra att projektet är igång. Det är dåligt med lägenheter i kommunen, och i synnerhet för äldre. Det här är en början till att ändra på det, men vi på kommunen är medvetna om att det även kommer att behövas ett trygghetsboende framöver, säger Magnus Oscarsson, kommunalråd i Ödeshög.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om