Matkedjans restaurang nedklottrad

Under helgen drabbades den lokal utmed E4 där Max planerar att öppna en restaurang för omfattande skadegörelse. Klotter täcker större delen av framsidan och även en av gavlarna.

Under helgen drabbades den lokal utmed E4 där Max planerar att öppna en restaurang för omfattande skadegörelse.

Under helgen drabbades den lokal utmed E4 där Max planerar att öppna en restaurang för omfattande skadegörelse.

Foto: Fredrik Sandberg

Ödeshög2024-01-30 11:27

Helena Stenqvist, presskontakt på Max, skriver i ett mejl till Corren att en polisanmälan gjordes under måndagen och att sanering av huset är beställt.

Hon berättar att företaget varit relativt förskonade från liknande händelser tidigare.

På tisdagen hade polisen inga uppgifter om anmälan tillgängliga, och det var då oklart om de kommer att titta vidare på skadegörelsen.

– Det går utredningsvägen. Man gör det vanliga, tar in eventuella vittnesuppgifter för att fastställa vad som har hänt, om det finns kameraövervakning eller vad det än är, säger Angelica Forsberg, polisens presstalesperson.

Det är mer än ett år sedan som Corren kunde berätta att Max ville ta över Burger Kings nedlagda restaurang vid Östgötaporten i Ödeshög. En stor skylt som syns från E4 genom Ödeshög meddelar att "Här öppnar Max" men än så länge står lokalen tom. Så sent som i juni förra året sålde Ödeshögs kommun den före detta Burger King-byggnaden till Max.

I oktober 2023 meddelade företaget att de avvaktar med Ödeshögsrestaurangens öppnande.

– Världsläget, ekonomi och omstrukturerad budget gör att planer ändras. Vi vill absolut öppna i Ödeshög så snart vi kan, skrev Lovisa Haeger på Max pressavdelning i ett mejl.

Tre månader senare är det fortfarande oklart när Max-restaurangen slår upp sina portar.

– Ambitionen är att öppna under andra halvan av 2024, skriver Helena Stenqvist.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!