Det är innebörden av arbetsutskottets förslag till kommunstyrelsens sammanträde på onsdag. Nettokostnaden per helår blir 610 000 kronor för Ödeshögs kommun och för Vadstena del 1 145 000 kronor. Vadstenas kommunstyrelse tog sitt beslut i februari.
Som Corren tidigare har berättat ville Östgötatrafiken lägga ner linjen efter direktiv från Regionförbundet Östsam från och med sommaren 2005. Trafiken fick en frist under detta år då landstinget skjutit till pengar under hela 2005 under förutsättning att Vadstena och Ödeshögs kommuner senare tog över betalningsansvaret för trafiken.
En trafikräkning har genomförts och linjen är inte ekonomiskt bärkraftig på grund av för få passagerare. Det är anledningen till att Östsam inte lagt någon beställning hos Östgötatrafiken.