Hon ordnar loppis – för forskningen

Någon som är sugen på en större samling porslinssvanar? 150 tomtar? En skara änglar? På lördag finns chansen, då är det loppis i Boet.

En del svanar är stora, andra är ganska små.

En del svanar är stora, andra är ganska små.

Foto: Susanne Hasselqvist

ÖDESHÖG2019-07-14 11:00

Britt-Louise Karlsson säljer stora delar av sina samlingar. Hon har änglar, katter, tomtar och svanar, men också mat- och kaffeserviser och en massa andra loppisprylar.

Britt-Louise har varit samlare länge och hon har också haft loppis i Boet i många år. Men nu har hon kommit till ett läge i livet då hon vill rensa ut.

– När jag blev sjuk förändrades allt, säger hon. Vi har inte haft loppis på länge men nu är det dags.

Britt-Louise hoppas på att försäljningen ska ge en del pengar till forskning om hennes sjukdom. Hon har fått jättecellsarterit i tinningen, en reumatisk sjukdom.

– Jag tänkte att hälften av intäkterna från loppiset skulle bli en donation till forskningen, säger hon.

Britt-Louise Karlssons sjukdomshistoria omfattar fibromyalgi och en rejäl svininfluensa för tio år sedan; en förkylning som bara blev värre och en svampinfektion som till sist gjorde henne så dålig att hon periodvis var okontaktbar när hon kom in på akuten i mars förra året. På sjukhuset ramlade hon ur rullstolen och slog i huvudet när hon lämnades utan tillsyn.

– Jag skulle vilja veta mer om min sjukdom så att jag kan få rätt medicin och behandling, säger hon. Min dröm är att komma tillbaka så att jag kan gå och röra mig och bli mer självständig igen.

Nu kombinerar hon sina olika drömmar: säljer samlingarna, rensar upp i livet och får in pengar som kan bidra till forskningen.

13-14 juli hålls det första loppiset i Boet, på vägen mot Adelöv, med fortsättning på söndagarna i juli och augusti.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om