Det är Narr konfektyr som köpt mark av kommunen på det nya industriområdet utmed E4:an (tidigare kallat logistikområde som svängt över till att benämnas företagsparken).
– Det är så roligt. Vi är jätteglada, säger kommunalrådet Magnus Oscarsson (KD).
Narr konfektyr sysselsätter idag sju personer och finns i egna lokaler på Öningegatan inne i Ödeshögs samhälle.
Företagets stora bekymmer är trångboddhet som hämmar produktion och utveckling högst avsevärt.
– Vi behöver större ytor till precis allting. Det har blivit extremt det senaste året, det behövs inte mer än två–tre dagar utan utleveranser så blir det stopp. Vi klarar inte att producera mer än 1 000 ton idag, även om det finns maskinkapacitet för 1 500, och hoppas att kunna komma upp i 3 000 ton i en ny fastighet, säger VD Roger Jonsson.
Han räknar med nyanställningar även om det blir utökningar med stor försiktighet till att börja med. Det som gör att det känns lite osäkert idag är att råvarupriset på kakao stuckit i höjden.
Narrs konfektyr har inriktat sig på grossistförsäljning av choklad/youghurtdragering av naturgodis såsom nötter, frukter, russin och ris. Huvudsakligen levererar företaget lösviktsprodukter.
Någon direktförsäljning till kund förekommer inte men det ska ändras på den nya adressen.
– Det vore oförskämt att inte utnyttja det fina läge som vi får vid E4:an. Så det kommer att bli möjligheter för besökare att både se produktionen och köpa godis i en trevlig butik. I den nya fabriken blir det eventuellt också så att vi gör en annan typ av godis än idag, men det är lite hemligt än så länge, säger Roger Jonsson.
Narr konfektyr får betala 967 500 kronor för drygt 8 000 kvadratmeter mark en bit öster om Skattegårdens handelshus.
När blir den nya anläggningen klar?
– Vi hoppas efter eller under sommaren.
Hur har kommunen som säljare av marken varit att ha att göra med? Jättebra, alla är engagerade och bryr sig. Som företag trivs vi jättebra i Ödeshög och ser ingen som helst anledning att flytta härifrån. Det kan inte bli bättre, säger Roger Jonsson.
Allt som kommunen tar i blir dock inte guld. Det företag som har haft idéer att etablera sig i den så kallade gropen mellan svärdsrondellen och riksväg 50-bron har återtagit sitt intresse.
Därmed inleder inte kommunen detaljplanearbete där.