– Ja, det har varit svårt att få lönsamhet i butiksdelen, säger Åse Wännerstam som lägger ner just den delen av sitt företag Rökstenen AB efter åtta år.
Hon lägger också ner butiksverksamheten i Alvastra.
– Men jag hoppas att någon annan kan ta över, någon som ser möjligheterna.
Att lägga ner är inget lätt beslut, säger hon.
– Jag har byggt upp verksamheten själv och besökarna kommer ju. Det är klart att verksamheten kan utvecklas!
Åse Wännerstam har inga som helst planer på att ge upp sin verksamhet kring Rök, Alvastra, Omberg och Tåkern.
– Nej, jag brinner verkligen för det här området. Men min stora grej är de guidade turerna, säger hon, och dem kommer jag att fortsätta med. Nu får jag möjligheter att ta ännu mer bokningar.
I guideverksamheten samarbetar Åse Wännerstam ofta med andra entreprenörer i området, och i det samarbetet ser hon utvecklingsmöjligheter.
– Jag jobbar till exempel med Naturum Tåkern, med Ombergs turisthotell och med guiderna på Strand. Vi kan fixa heldagsaktiviteter, skolguidningar, alla möjliga sorters paket. Efterfrågan har bara ökat och nya entreprenörer tillkommer.
Guidedelen i Åse Wännerstams företag har gått bra, säger hon, det är lönsamheten i butikerna som har varit svår att uppnå.
– Nu vet jag inte riktigt vad som ska hända. Jag och mina anställda har ju skött en stor del av turistinformationen i området på somrarna, en verksamhet som många andra kommuner väljer att betala för.
– Vi har servat kommunen utan kostnad. Men det är ett fritt val från vår sida, vi har fört löpande diskussioner hela tiden. Vi tycker att verksamheten är viktig, den har bidragit till området som helhet.
För ett par decennier sedan slog turismen rekord i Ödeshög. Då drev kommunen turistbyrån vid Rök och det fanns ytterligare en på Omberg och en i Ödeshög, plus en vaktmästare som drev kiosk vid Alvastra klosterruin.
Så kommer det inte att bli igen.
– Efterfrågan på den sortens turistinformation har minskat överallt, säger Peter Kenell som är näringslivschef. Digitaliseringen i samhället har förändrat verksamheten.
I stället diskuteras möjligheterna att utöka turistsatsningen i Hästholmens hamn. Där finns redan verksamhet kring stuguthyrningen och hamnen.
– Där ökar behoven och vi behöver satsa, säger Peter Kenell. Vi diskuterar nu hur det ska genomföras.