I NATT: Det hände medan du sov

God morgon! Här får du några av nattens rubriker.

Foto: Mostphotos

Nyhetssvep2018-08-15 07:51

LOKALT:

23.29:En kvinna fördes till sjukhus efter en vindsbrand i Norrköping i natt – polisen har inlett en förundersökning om mordbrand.

INRIKES:

05.16:En 24-årig man avled i natt efter ett bråk i Brandbergen utanför Stockholm – polisen utreder händelsen som mord.

03.30:Även i natt sattes bilar i brand i Göteborg. Det är dock oklart om händelserna har något samband med tidigare bränder.

04.10: Avskjutningen av älgar bör öka avsevärt. Det anser Skogsstyrelsen som i en ny inventering visar att älgbetesskadorna är rekordstora i norra Sverige i år

UTRIKES:

00.13:Antalet döda i ebolautbrottet i nordöstra Kongo-Kinshasa har nu stigit till över 40.

04.30:Sökandet efter överlevande efter broraset i Genua i Italien har pågått hela natten. Italiens inrikesminister talar om "ungefär 30 döda".

SPORT:

22.48:Malmö FF är utslaget ur Champions league-kvalet. 0–0 borta mot Vidi innebär att det ungerska laget går vidare tack vare fler gjorda mål på bortaplan.

06.40:Svenskmötet i MLS mellan Zlatan Ibrahimovics Los Angeles Galaxy och Colorado Rapids med Axel Sjöberg och Johan Blomberg slutade oavgjort.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om