Efter valet till regionfullmĂ€ktige finns inga klara majoriteter. Och Ă€n sĂ„ lĂ€nge finns ingen ny koalition som ska styra över Ăstergötland. Samtal pĂ„gĂ„r. Och spekulationerna Ă€r flera. En del mer troliga Ă€n andra. Kristdemokraterna tycks dock ha en nyckelroll enligt flera spekulationer. En teori talar om ett alliansstyre i regionen med M, L, C och KD. En annan teori Ă€r att Miljöpartiet byts ut mot Kristdemokraterna i en ny majoritet med S, C, L och KD. En tredje gissning Ă€r att KD tar plats ihop med de fyra partier som styrt fram till nu (S, L, C och MP).
Per Larsson Àr KD:s förstanamn i regionen. Han Àr nöjd med valresultatet, men vill samtidigt inte sÀga att hans parti sitter med Àssen i rockÀrmen:
â Det krĂ€vs flera för att samtala och vi samtalar med flera just nu. SĂ„ mycket kan jag sĂ€ga. Sen handlar det om att vi vill ha igenom sĂ„ mycket som möjligt av vĂ„r politik. VĂ„r grundinstĂ€llning har varit ett Allianssamarbete. Samtidigt Ă€r det inte samma ideologiska strid hĂ€r i regionen som i Riksdagen. Det finns en pragmatism. Hur det nya styret kommer att se ut vet jag inte. Vi har varit tydliga med att vi inte samarbetar med Sverigedemokraterna. Jag tror inte heller att det Ă€r aktuellt med VĂ€nsterpartiet, sĂ€ger han.
VÀnsterpartiet Àr ocksÄ en av vinnarna i valet. Gruppledaren Emil Broberg kommenterar lÀget just nu:
â Helt klart Ă€r att Kristdemokraterna har en nyckelposition och att Miljöpartiet riskerar att hamna utanför. För oss Ă€r det inte aktuellt att ingĂ„ i nĂ„got samarbete. Och jag tror inte att majoriteten Ă€r intresserade av att samarbeta med oss. Vi vĂ€ljer istĂ€llet att formera oss utifrĂ„n en stĂ€rkt position dĂ€r vi driver vĂ„r politik under den kommande mandatperioden, sĂ€ger han.
Kaisa Karro Ă€r gruppledare för Socialdemokraterna i Region Ăstergötland. Socialdemokraterna tappade sex mandat i valet. Hon har inte sĂ„ mĂ„nga nyheter att berĂ€tta, sĂ€ger hon.
â Ingen av de majoriteter som funnits under senare Ă„r har majoritet nu. Det Ă€r lĂ€get. Vi har sagt att vi diskuterar med alla partier förutom SD. Det Ă€r dĂ€r vi Ă€r nu. Senast till fullmĂ€ktige 6 november borde det vara klart vem som styr i regionen, sĂ€ger hon.
Marie Morell Àr gruppledare för Moderaterna och hon ser ingen omedelbar lösning pÄ vem som kommer att styra över regionen.
â Jag uppfattar det som rĂ€tt lugnt nu. Centern, Liberalerna och Socialdemokraterna ska vĂ€lja nya gruppledare och jag tror inte att det kan bli klart före det, sĂ€ger hon.