Det var ingen rolig syn som mötte Mikael Holmberg när han kom till firmalokalerna på Röda stugans gata i lördags morse. Desto gladare blev han när anställda undan för undan slöt upp för att hjälpa till med att komma tillrätta med vattenmassorna som täckte betonggolvet.
– Vilken uppslutning! Helt sanslöst. I dag är vattnet på golvytan borta. Utan personalens insats skulle vi aldrig ha hunnit komma igång så snabbt. Jag var med och handrakade vatten så att jag fick träningsvärk i muskler jag inte trodde att jag hade, fortsätter han och skrattar.
Chefen berömmer personalstyrkan som med kort varsel i semestertider och helgledigheter ställde upp en lördag och söndag och skyfflade regnvatten med gummiskrapor i 16 timmar.
– Vi är igång med i princip full produktion igen. Folk har verkligen slitit för att få ut vattnet ur byggnaden. Resterande vattenmassor under pallställen kunde vi suga upp med våtdammsugare. Tur i oturen står majoriteten av vårt gods i huvudsak i pallställ. Jag räknar med att gods för mellan 500 000 och en miljon kronor har förstörts. Det är mestadels wellpapp som vi har fått kassera, utvecklar han.
Situationen förvärrades av att taket till fastigheten gav vika. Följden blev att rör till sprinklerssystemet skadades och sprutade vatten.
– Jag törs inte ens tänka tanken vad som kunde hända om vattnet i stället vräkt ner över våra högfrekventa utrymmen där vi förvarar kartong och wellpapp. Vattentrycket i ledningarna är enormt. Nu blev skadorna ganska begränsade, säger Mikael Holmberg.
När vi tittar förbi på måndagsförmiddagen pågår inventeringen för att säkerställa vad som förstörts. Nästa steg blir att beställa hem nya varor. Mikael Holmberg hoppas att helgens översvämning bara påverkar verksamheten marginellt.
– Semestertider kan innebära längre leveranstider till oss eller att varor tar slut. Vi är beroende av en bra lagerhållning för att serva våra kunder. I snitt tar vi emot, packar och skickar 500 beställningar om dagen från Norrköping, säger Mikael Holmberg.
Packoplock har 125 anställda – varav 90 i Norrköping – och omsätter 500 miljoner kronor. Här finns även lagret som förser kunder i Norge, Danmark och Finland med varor. Verksamheten rymmer 9 500 artikelnummer fördelade på 20 000 kvadratmeters lageryta.