Snart öppnar Youtubeprofilen sin nya restaurang

Trots att han inte serverat en enda kebab i Norrköping än så har M.O.A.S ägare Jiray Seropian aldrig varit mer aktuell. Snart har den nya Yotubeprofilen premiär med sin restaurang.

Jiray Seropian är mer aktuell än någonsin. Poddar, tv och en egen serie på Youtube. Dessutom öppnar M.O.A.S i Norrköping inom kort.

Jiray Seropian är mer aktuell än någonsin. Poddar, tv och en egen serie på Youtube. Dessutom öppnar M.O.A.S i Norrköping inom kort.

Foto: Joakim Blomqvist

Norrköping2022-03-07 07:42

Senast NT skrev om kebabkungen Jiray Seropian och hans restaurang M.O.A.S – Meat on a stick – var hans plan att öppna vid månadsskiftet september–oktober 2021. Så blev det inte.

– Enkelt förklarat så har det varit byggstrul. Förseningar av viktiga detaljer, lampor som inte kom fram på grund av pandemin. Det strulade med köksutrustningen. Ja, det var mycket. Om det bara varit en sak hade det gått att lösa, men det var för många saker samtidigt.

undefined
Nu är det inte långt kvar. Det sista detaljerna håller på att fixas. Den tolfte mars öppnar M.O.A.S i Norrköping.

Med tanke på förseningen så har Jiray varit tvungen att leta efter ny personal.

– Det har varit jobbigt, men eftersom vi inte tjänade några pengar så var några tvungna att gå vidare och jag har fått rekrytera på nytt.

Eftersom planen var att öppna långt tidigare så har många ivrigt frågat vad som dröjer och när det kommer att ske.

– Hundratals har hört av sig. Jag vill inte säga att det varit jobbigt, för jag förstår dem. Det har blivit lite av en parodi då jag aldrig trodde det skulle ta så här lång tid. Ibland har jag känt mig som en skurk för jag sagt olika datum och sen inte kunnat öppna då. 

undefined
Många resor runt om i världen har det blivit för "Jirre" för att hitta rätt komponenter sina kebaber.

Jiray Seropian har trots att restaurangen inte ens har öppnat aldrig varit mer aktuell. Så fort någon vill prata kebab så är det honom man kontaktar. Riksmedia, poddar, tv och framförallt så har han startat en egen serie på Youtube. Och ja, ni gissade rätt – den handlar om kebab och streetfood.

– Det började av en slump. Jag hade kontakt med ett produktionsbolag för jag ville ha rörliga bilder från Moas. Personen jag träffade slutade nästan direkt att prata om min förfrågan och i stället om det jag håller på med. Några timmar senare var bollen i rullning.

Kanalen på Youtube heter Kebabspotting, samma namn som Jirays Instagram och som gjort honom till kebabkungen av Sverige.

– Vi var borta i åtta dagar och besökte fem länder. Det var jag, en producent och en kameraman. Tempot blev lite av en chock för dem. Resan bestod endast av flygplatser och mat. Privat har jag gjort det i många år, så jag är van vid få timmars sömn.

Sist vi skrev om Jiray berättade han att minst 10 000 kebaber passerat genom hans kropp och på resor blir det betydligt fler än i vardagen.

– Jag skulle säga att det var mellan tio till femton stycken i varje stad. Mycket har klippts bort.

undefined
En bild från Jiray Seropians Youtubekanal Kebabspotting.

Kanalen som startade för cirka en månad sedan har redan många besökare. Nästan 90 000 har tittat på avsnittet från Istanbul.

– Vad jag förstår så är det väldigt bra med tanke på att kanalen är helt ny. Det känns roligt. Jag blir generad av vissa kommentarer då flera jämfört mig med Anthony Bourdain (en legendarisk tv-kock, reds anm). Vi är ju ganska lika på ett sätt, raka och säger det vi verkligen tycker. Det kan jag hålla med om, säger Jiray ödmjukt.

Siffrorna talar sitt tydliga språk så frågan är naturlig om satsningen på Youtube kommer fortsätta?

– Vi har fått blodad tand. Det har, från min sida, varit självfinansierat för att slippa göra reklam, men samtidigt blir det dyrt för mig. Jag har ju gjort det här under tio år privat, så kan vi hitta ett sätt det inte kostar mig mer pengar så vore det en dröm.

Den tolfte mars kommer till slut restaurangen få sin efterlängtade premiär.

– Äntligen! Det känns skönt. Den stora nervositeten kommer ju infinna sig när portarna öppnas, men jag är trygg i mitt koncept, säger Jiray Seropian.

Jiray Seropian

Ålder: 40 år

Bor: Norrköping och Stockholm

Restauranger: M.O.A.S finns i Stockholm på Roslagsgatan och Skånegatan och även en ny etablering på Rörstrandsgatan inom kort. Premiär den tolfte mars på Gamla Rådstugugatan i Norrköping. Restaurangen kommer även att öppna i Linköping på sikt.

Bästa kebaben: Som land så är det i Israel.

Vad gör du om tio år: Antingen är jag ute i världen och testar ny mat eller står jag i köket och experimenterar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!