Målet för miljardsatsningen: 2 000 nya jobb i stan

En investering på fyra miljarder som kan ge 2 000 möjliga jobb. Det är planen, när fastighetsbolaget Slättö nu vill bygga ett nytt logistikcentrum med plats för både lager och företagslokaler.

Så här ska det nya logistikcentrumet i Herstadberg se ut, enligt planerna. De gråa byggnaderna är Stadiums och Bauhaus nuvarande lager.

Så här ska det nya logistikcentrumet i Herstadberg se ut, enligt planerna. De gråa byggnaderna är Stadiums och Bauhaus nuvarande lager.

Foto: Slättö Eklöf Invest AB

Norrköping2021-10-04 10:26

Projektet presenterades på måndagen och handlar om området kring det nuvarande Stadiumlagret. Som vi tidigare har berättat är ett nytt lager redan på gång och nu visar sig de planerna alltså vara ännu större.

Det hela har döpts Herstadberg Logistics Hub och beskrivs som ett framtida logistikcentrum med lokaler på omkring 300 000 kvadratmeter, varav Stadium får cirka 53 000. Projektet drivs av Slättö tillsammans med Stadiumgrundarna Ulf och Bo Eklöfs investeringsbolag (se faktaruta).

undefined
Så här ska det nya logistikcentrumet i Herstadberg se ut, enligt planerna. De gråa byggnaderna är Stadiums och Bauhaus nuvarande lager.

För att genomföra planerna har det nya företaget köpt upp drygt 467 000 kvadratmeter mark i området.

– Nu har vi Stadium som "ankar"-hyresgäst för att etablera själva området. Men vi tror och hoppas att det finns fler företag som ser Norrköping som ett ställe att vara på och att man vill skapa ett nav eller nätverk där man skapar synergier, säger Johan Karlsson, vd på Slättö.

Förhoppningen är dock att de stora företagen ska kompletteras av många små.

– Sådana företag som man kanske har sett på Butängen eller Risängen, där staden nu växer med bostäder och andra typer av fastigheter. Då behöver man hitta andra områden där lokala småföretagare och andra kan ha en bra plats för sina verksamheter. Och vi tror att Herstadberg kan vara ett sånt område, säger Johan Karlsson.

Han vill i nuläget inte vill gå ut med några namn på andra hyresgäster, men tror att de kommer att komma från flera olika branscher. Det är nämligen inte bara lager som ska finnas på området.

– Vi brukar prata om logistik, lager och verksamhetslokaler. Logistik är det lite mer storskaliga, med robotiserade och automatiserade flöden. Vanliga lager behöver alla företag, det kan ibland bara vara en lastpall och lite verktyg. Och verksamhetslokaler kan vara en liten verkstad, nån liten kontorsplats eller någonstans där man arbetar eller möter sina kunder. Vi tror att en mix av det här är det bästa för Norrköping, säger Johan Karlsson. 

undefined
Johan Karlsson och fastighetsbolaget Slättö har sedan tidigare stora planer för området där Whirlpool och Philips förr hade verksamhet.

Slättö har redan stora planer för Klinga och gamla Whirlpool-området och tillsammans med det nya projektet blir man nu en ännu större aktör i stan. Men själva bygget i Herstadberg ligger dock en bit in i framtiden. 

– Det tar nog minst tio år innan alla delar är utvecklade, men vi hoppas att Stadiums nya lager ska kunna stå färdigt om kanske två–tre år. Men det här är ett stadsutvecklingsprojekt som vi måste vara väldigt långsiktiga i, säger Johan Karlsson.

Och så var det jobben. Hela 2 000 möjliga arbetstillfällen nämns i företagets pressmeddelande.

– Vi har haft en expertis inne som har gjort den här typen av kalkyl och beräkningar. Men bara för att man bygger en fastighet skapar inte det i sig arbetstillfällen, däremot skapar det utrymme för andra att göra det – både lokala entreprenörer och andra som vill komma och etablera sig i Norrköping. Och det skapar förutsättningar för 2 000 arbetstillfällen, säger Johan Karlsson.

Vi har utan resultat sökt kommunstyrelsens ordförande Olle Vikmång (S) och samhällsbyggnadsdirektör Anna Selander för kommentarer om planerna, men i ett pressmeddelande är Vikmång positiv till Herstadbergsprojektet. 

– Att två för Norrköping så viktiga aktörer som Slättö och Eklöf Invest nu storsatsar är otroligt glädjande och viktigt för kommunen, säger han i pressutskicket. 

De står bakom planerna

Planerna på att bygga Herstadberg Logistics Hub drivs av företaget Slättö Eklöf Invest AB, som är ett så kallad "Joint Venture" (på svenska ibland kallat samriskföretag).

Företaget ägs av fastighetsbolaget Slättö Förvaltning AB samt av Ulf och Bo Eklöf Invest AB, som i sin tur ägs av Stadiumgrundarna.

Herstadbergsprojektet ska dessutom genomföras av en fjärde aktör – Evolv Fastigheter, som är Slättös företag inom just logistikfastigheter och verksamhetslokaler.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!