Inga spår efter försvunnen kvinna

Den 80-åriga kvinnan försvann vid 16.30-tiden från sin bostad på Skomakaregatan och anmäldes saknad två timmar senare. Nu går Missing People in i sökandet, uppger nt.se.

polis polisbil

polis polisbil

Foto: Mikael Svensson

Norrköping2015-06-14 21:33

Kvinnan är blond, 165 centimeter lång och klädd i en lila jacka. Hon uppges gå långsamt och framåtlutande.

80-åringen är dement och polisen söker nu med flera patruller efter henne, främst i närområdet kring bostaden.

Även buss- och taxichaufförer har informerats för att hålla ögonen öppna.

vid 21.30 bekräftade polisen att man nu tar in hjälp i sökandet.

– Missing People har varit i kontakt med oss och vi har tackat ja till deras hjälp, säger Christer Wiktorsson, länsvakthavande befäl hos polisen.

Det var inledningsvis oklart hur många deltagare Missing People kommer att kunna bidra med i sökandet.

Dessutom har ansvarig polischef tagit beslut om att använda lagen om skydd mot olyckor, som ger polisen utökade befogenheter i sitt sökande. Exempelvis kan det ge tillstånd att bryta upp en låst dörr för att kontrollera att kvinnan inte finns där bakom.

Polisen börjar nu om sitt arbete och kommer att söka mer detaljerat.

– Vi gör ett omtag och går igenom området en gång till. Till exempel tittar vi lite närmare på grannfastigheterna. Eftersom hon är dement kan hon ju av misstag ha gått in i fel byggnad, säger Christer Wiktorsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om