Fler vårdplatser kan stängas på ViN i sommar

I sommar kan fler vårdplatser än tidigare hållas stängda på Vrinnevisjukhuset. Men ledningen vill inte säga hur många. Och trots ökad ersättning vill få flytta sin semester för att lösa situationen. "Jag känner inte att det är mitt ansvar", säger en sjuksköterska.

Förra sommaren stängdes 50 vårdplatser på Vrinnevisjukhuset. I år kan fler vårdplatser stängas under vissa veckor. Andra veckor kommer färre platser vara stängda.

Förra sommaren stängdes 50 vårdplatser på Vrinnevisjukhuset. I år kan fler vårdplatser stängas under vissa veckor. Andra veckor kommer färre platser vara stängda.

Foto: Thomas Möller

Norrköping2023-06-27 08:21

I slutet av maj kom Socialstyrelsen med en rapport som visade att det fanns en brist på vårdplatser i nästan alla Sveriges regioner. Störst var behovet i Östergötland.

Karl Landegren är tillförordnad regiondirektör i Östergötland. Han säger att Vrinnevisjukhuset har ett utmanande läge med vårdplatser i sommar. Även förra sommaren tvingades sjukhuset att stänga 50 vårdplatser.

– Vi önskar att vi hade kunnat hålla fler vårdplatser öppna, säger han.

Ann Hertzman är verksamhetschef för ortopedkliniken och ingår i Vrinnevisjukhusets ledningsgrupp som haft ansvar för sommarplaneringen. Hon vill inte gå in på exakt hur många vårdplatser som hålls stängda den här sommaren.

– Det ser ungefär ut som förra sommaren. Under året har vi haft ett lägre antal vårdplatser totalt sett. Det beror bland annat på att vi sett över vårt arbetssätt med vissa patientgrupper. En del kan nu gå hem efter en viss typ av operation, som man inte kunde gå hem efter förut, sådant har ändrats. Vi har förändrat den totala situationen som vi har.

undefined
Ann Hertzman, som är med i ledningsgruppen på Vrinnevisjukhuset, vill inte gå in på exakt hur många vårdplatser som stängs. Anledningen är att antalet kan variera.

Tidigare år har ni berättat hur många vårdplatser som stängs, varför vill ni inte göra det nu?

– Jag tycker inte att en exakt siffra säger särskilt mycket. Siffrorna blir en sådan hårdvara. Siffrorna är dynamiska och det beror på hur vi jobbar med dem. Vi jobbar mycket med samarbeten mellan kliniker för att göra det så robust som möjligt, det har varit det viktigaste, säger hon.

En sjuksköterska på Vrinnevisjukhuset, som vill vara anonym, berättar att hon på möten fått till sig att sjukhuset totalt sett kommer ha färre vårdplatser öppna den här sommaren. Ann Hertzman kan delvis hålla med om påståendet.

– Vissa veckor är det färre och vissa veckor är det fler, det är därför jag sagt att vårdplatsläget just nu är ungefär som förra sommaren. Fortfarande ser man över om det går att göra något mer. Ger jag en exakt siffra visar det bara dagsläget, men det kan lika gärna ändras till nästa vecka, säger Ann Hertzman.

undefined
När vårdplatser stängs kan patienter flyttas från avdelningen de tillhör till en annan avdelning som har en ledig plats.

När färre vårdplatser är öppna är det vanligt att flytta patienter mellan olika avdelningar. Till exempel kan en patient som normalt skulle vårdas på kirurgiska kliniken flyttas till ortopedkliniken. 

Detta är något som sjuksköterskan Mattias Lindberg väl känner igen. Han jobbar på ortopedkliniken på Vrinnevisjukhuset. Han säger att han inte känner någon oro för sina patienter på sin avdelning. Däremot händer det att ortopedkliniken får ta hand om patienter med en annan sjukdomsbild, som exempelvis från kirurgiska kliniken eller medicinkliniken.

– Jag har jobbat på kirurgen så just det patientklientelet kan jag hantera bra. Sen tycker jag att medicinpatienter är svårare, det beror på vad man har för erfarenhet sedan tidigare, säger han.

undefined
Mattias Lindberg är sjuksköterska på ortopedkliniken, han får ibland ta hand om patienter från andra avdelningar. "Det tär på oss. Så fort vi får en ledig plats fylls den upp", säger han.

Att patienter flyttas mellan avdelningar händer enligt Mattias Lindberg året om, men oftare under sommaren.

– Det tär på oss. Det innebär att vi inte får återhämtning. Så fort vi får lediga platser fylls de upp med patienter från andra avdelningar.

Enligt Ann Hertzman har man under året jobbat mycket med att utbilda personalen så att de ska känna igen akuta åkommor hos patientgrupper man inte är specialiserad på.

Orsaken till bristen på vårdplatser i sommar och under hela året är enligt både Karl Landegren och Ann Hertzman att man har problem med bemanningen, något vi rapporterat om tidigare. Karl Landegren säger att det främst är på sjuksköterskesidan som man saknar personal.

undefined
För att lösa bemanningen under sommaren har regionen erbjudit sjuksköterskor ersättning för att flytta semesterveckor eller dagar. Få har nappat på erbjudandet.

Precis som tidigare år har regionen försökt lösa sommarbemanningen med att locka sjuksköterskor att flytta semesterveckor eller dagar. Erbjudandet har legat på 3 000 kronor i ersättning per flyttad dag. En ökning med 1 000 kronor per dag i jämförelse med förra året. Ann Hertzman berättar att det är ganska få som nappat på erbjudandet.

Man har nu en plan för bemanningen under sommaren men beroende på hur många akuta patienter som kommer in och hur frånvaron bland personalen ser ut kan det bli aktuellt att beordra in personal.

– Mot allt det man önskar kan det i så fall bli aktuellt att återkalla påbörjad eller inte påbörjad semester. Då kommer olika ersättningar utgå från det, säger hon.

Sjuksköterskan på Vrinnevisjukhuset som vill vara anonym håller med om bilden av att det är få som nappat på regionens erbjudande. Hon säger att sjuksköterskorna prioriterar sin semester.

– Tidigare år har man kanske avstått en semestervecka för en summa. Men när det fattats personal längre in i sommaren har ersättningen ökat för att avstå en vecka. Jag tror folk tänker på det. Dessutom är man inte lojal mot arbetsgivaren längre. Jag känner inte att det är mitt ansvar att lösa bemanningen.

undefined
En sjuksköterska vi pratar med känner oro inför sommaren. "Ju fler patienter en sjuksköterska har ansvar för desto större blir risken för vårdskador och dödsfall", säger hon.

Vilka risker ser du inför sommaren?

– Det värsta som skulle kunna hända är att någon dör. Ju fler patienter en sjuksköterska har ansvar för desto större blir risken för vårdskador och dödsfall. Det blir också en otrolig etisk stress när det alltid är för mycket att göra. Vi får prioritera det nödvändigaste som att ge läkemedel, och det som får kapas först är medmänskligheten, säger hon.

Att vårdplatser stänger på Vrinnevisjukhuset under sommaren är något vi rapporterat om under flera år. Ann Hertzman säger att de upprepade svårigheterna under somrarna beror på flera saker, som att patienterna i dag är sjukare och att man har svårare att rekrytera. 

undefined
Ann Hertzman tycker inte att östgötarna ska känna oro kring att söka akut vård på sjukhuset. "Vi kommer självklart att ta hand om alla som är i behov av akutvård", säger hon. Bilden är en genrebild.

– Den trenden tror jag inte kommer vända än utan det är ett långsiktigt arbete. Hur kan vi locka personal och få dem att stanna? Vi pratar mycket mer om de mjuka värdena nu, som återhämtning och arbetsmiljö. Vi tar små steg, det har betydelse att vi pratar om det mer, det gör vi i alla ledningsgrupper. Arbetet kommer att ta tid, men jag måste tro att vi kommer komma tillbaka till ett normalläge, säger hon.

Känner du dig trygg med den vård som regionen kommer kunna erbjuda i sommar?

– Vi kommer att förhålla oss till den patientsäkerhet som behövs för våra patienter. Man ska inte som medborgare känna osäkerhet kring att söka akut vård på sjukhuset. De som är akut sjuka ska söka akutsjukvård. Sen ser vi gärna att man använder den digitala vården via 1177.se och 1177 direkt när man kan. Men det är viktigt att informera om att vi kommer självklart ta hand om alla som är i behov av akutsjukvård, säger Ann Hertzman.

Vårdplatser i sommar

Förra sommaren stängdes 50 vårdplatser på Vrinnevisjukhuset och 160 hölls öppna. I år vill ledningen på sjukhuset inte gå ut med en exakt siffra på hur många vårdplatser som stängs. Vissa veckor kommer fler vårdplatser vara stängda, och vissa veckor är det färre.

Den största anledningen till de stängda vårdplatserna i år är bristen på personal.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!