Videon är inte längre tillgänglig
Jimmie Åkesson är på en riksrunda för att bekanta sig med olika verksamheter. Han har besökt LKAB:s Vitåforsgruva i Malmberget, hälsat på i förorter och på kärnkraftsverket i Oskarshamn senaste tiden. På torsdagen besökte han, med lokala partifunktionärer, Bravikens pappersbruk som Holmenkoncernen driver i Norrköping och Mosstorpsskolan i Skärblacka. På kvällen hållspartimöte i Linköping.
Senaste tiden har mycket kretsat kring Moderatledaren Anna Kinberg Batras utspel om att, med stöd av SD, rösta för en alliansbudget i riksdagen och fälla den rördgröna minoritetsregeringen, ledd av Stefan Löfven (S). Men både Centerledaren Annie Lööf och Liberalernas ledare Jan Björklund har gjort klart att de inte vill fälla nuvarande regeringen med stöd av SD.
Jimmie Åkesson svarar så här på frågan om han är överraskad över Anna Kinberg Batras inbjudan om samarbete:
– Nej, förr eller senare måste det komma.
Han kan tänka sig att SD röstar för en alliansbudget och fäller regeringen, men säger sig inte kräva några gentjänster av M.
– Om Alliansen röstar för en gemensam budget, så stöder vi den, säger han.
Moderaterna har aviserat samarbete med SD i kulturfrågor, och det välkomnar Jimmie Åkesson:
– Det är jättebra! Vi ska värna det svenska kulturarvet i första hand, tycker han.
Du besöker ju också Skärblacka, Sveriges reggae-centrum. Tillhör reggae det svenska kulturarvet?
– Det kan man ju inte påstå, ler han, och tillägger:
– Men Peps Persson har ju lyckats föra in den musiken i folksjälen!
Gillar du reggaemusik?
– Nej, men den har ju också kopplig till annat, som droger och sånt, säger han.
På Braviken togs han emot av Holmens Papers vd Nils Ringborg och Bravikens vd Fredrik Holgersson som guidade runt i fabriken och tog upp industripolitiska frågor om energikostnader, axeltryck för långa transportfordon och vikten av att kunna anställa kompetent personal på olika funktioner. På pappersbruket kan man undan för undan arbeta sig uppåt i organisationen.
På Mosstorpskolan lyssnade Jimmie Åkesson på klass 4C som sjöng en sång och SD diskuterade aktuella utbildningsfrågor med rektorerna Sofia Jardviken och Johan Olofsson.
Eleverna mötte Jimmie Åkesson:
– Varför är ni inte på lektionerna? undrade han.
– Det här är svenska skolan! hojtade en elev, och Åkesson skrattade till.