-- Hur ofta skriver ni om Tjällmo egentligen? undrar Magnus Engberg. Vi gör det här för att skapa lite uppmärksamhet kring projektet. Men det finns också ett allvar. Någonstans blir något så gammalt att det är värt att kallas historia. Där är vi nu med 60-talsmusiken. Den har påverkat nästan all pop- och rockmusik som görs i dag.
Skådeplats Östergötland kommer även att arbeta med natur och kultur i norra länsdelen. Magnus Engberg har tidigare lyckats sy ihop historisk kulturdokumentation med popgalor i Motala, i Folkets hus och på Gillet i Varamon.
Skådeplats Östergötland ska arbeta med bland annat brukshistorien i Tjällmo/Godegårdstrakten och ta hjälp av studiecirklar inom olika studieförbund. Däribland Studiefrämjandet som har lång tradition av att stötta lokal musik. Håkan Franzén på Studiefrämjandet i Motala har märkt av ett nyintresse för 60-talsmusik.
-- Det är flera som anmält intresse för att starta studiecirklar om musik från 60-talet, säger Franzén.
På lördagens gala dyker band som Divine Sect och MT Else upp. Och så det nystartade Landlord.
-- Divine Sect och MT Else består i stort sett bara av originalmedlemmar från förr. De har spelat i Tjällmo förut, på 60-talet, säger Magnus Engberg.
Han får en lyrisk glans i ögonen då han rullar upp en affisch med Divine Sect från förr. De ser ut som ett gäng Beatles-kopior och hänger i svartvitt på det gamla vevaxel-monumentet i Motala hamn.
-- Han där - Ronny - han blev lärare i Linköping. Pelle Sjöholm blev banktjänsteman. Och Örjan Sjölin trollband hela det Högre allmänna läroverkets (Zederslunds) aula när han sjöng "Yesterday", berättar Engberg.
Och så tänker han på sitt eget möte med popen. En kväll gick han med sin kompis på bio i Motala. De skulle se Beatles första film "Yeah, yeah, yeah" som den hette. "A hard days night" fick den omskrivningen i Sverige.
-- Vi kom dit med Elvis-luggar som vi kämpat med. Men direkt efter filmen gick vi raka vägen hem och kammade ner håret. På den vägen var det sedan, säger Magnus Engberg.
På lördag räknar de med omkring 100 besökare i publiken. Nog är det den lite äldre skaran de vill åt.
-- Det finns inte så många arrangemang för vuxna i dag. Och det är inte så ofta man gör något sådant här ute på landsbygden.
Om konserten får samma samhällsomdanande effekter som musikrevolutionen för 40 år sedan står skrivet i stjärnorna. Klart är att det är en start på något nygammalt i Tjällmo.