"Nu kan det bli uppsägningar"

Det nya RIB-avtalet (räddningsman i beredskap) träder i kraft första maj. Men det puttrar av frustration under ytan och flera deltidsbrandmän i Borensberg överväger att sluta.

Räddningschef Anders Sigfridsson

Räddningschef Anders Sigfridsson

Foto: Rita Furbring

Borensberg2017-04-21 18:00

– Avtalet är förkastligt och det är att slå ner på personalen, säger Thomas Löfstedt, räddningsledare för deltidskåren i Borensberg.

Tidningen har under de senaste dagarna fått flera indikationer om att det puttrar under ytan i Borensberg. Flera deltidare ska överväga att säga upp sig på grund av en kraftigt försämrad jourersättning och borttaget OB-tillägg. Löfstedt, som själv varit aktiv i kåren i cirka 24 år, bekräftar detta.

– Det här är en het potatis just nu och det diskuteras mycket internt, säger han.

Funderar du själv på att sluta?

– Om det nya avtalet ska gälla är det inte intressant för mig att vara med längre.

Ytterligare en person med insyn i deltidsbrandkåren säger till tidningen:

– Det är infekterat, det finns många bottnar i det här.

Även räddningschef Anders Sigfridsson har fått signaler om missnöjet hos deltidsbrandkåren.

– Vi har haft diskussioner med Brandmännens riksförbund om det nya avtalet och det skulle kunna leda till uppsägningar, jag blir inte förvånad om de kommer.

Samtidigt säger Sigfridsson att det alltid är oroligt när det uppstår ett missnöje.

– Jag och många med mig tycker att det är en otillfredsställande situation som vi hamnat i. Vi har knutit ett avtal och det bör skapa lugn och ro, det ska inte bli så här efteråt, säger han.

I nuläget har räddningschefen ingen plan B, om uppsägningarna kommer.

– Jag måste lösa det på något sätt, det är upp till mig som chef.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!