Tur i oturen när 1000 liter spilldes

Mjölk i mängder spilldes ut i samband med en olycka på företaget Lecora i Vadstena. Vättern uppges ha klarat sig undan lindrigt då det mesta av mjölken hamnade i spillvattnet.

1000 liter mjölk till spillo i Vadstena. Det mesta ska ha fångats upp av spillvattenbrunnar.

1000 liter mjölk till spillo i Vadstena. Det mesta ska ha fångats upp av spillvattenbrunnar.

Foto: Fredrik Sandberg/TT

Vadstena2017-08-10 10:56

På torsdagsmorgonen strax före klockan halv tio inkom ett larm om mjölkläckage vid företaget Lecora i Vadstena. Enligt Pehr Salomonsson, marknadschef, så uppstod problemet i samband med en mjölkleverans.

– Bulken med mjölk vippade när den skulle lastas av och hamnade i stort sett upp och ner, berättar Salomonsson.

Hur drabbas företaget av olyckan?

– Förhoppningsvis inte alls. Vi kommer att be om en ny leverans så snart det går som vi kan använda i vår produktion som tänkt. Troligtvis så ligger det redan en beställning.

Räddningstjänsten gjorde ett hastigt nedslag vid företaget och kunde bekräfta att det rörde sig om ungefär 1000 liter mjölk. Några åtgärder behövdes dock inte och räddningstjänsten kunde snart lämna platsen. Vadstena kommun har också varit på plats för inspektion.

– Inspektör Andreas Kronman har varit på platsen och kunde då konstatera att det mesta av mjölken hamnade inne i företagets lager, säger Inger Alf Johansson, kommunens miljöchef.

Exakt hur mycket av mjölken som kunde fångas upp av spillvattenledningar är ännu oklart, men troligt är att endast lite mjölk rann ner i dagvattnet.

– Vi vet faktiskt inte om något kommit ut, det kan vara en liten mängd. Reningsverket är kontaktat och vet om att mjölken kommer med spillvattnet, säger Inger Alf Johansson.

Om någon mjölk letar sig till Vättern återstår alltså att se, men är oavsett en fråga för Vatten- och avfallsenheten i Motala. Någon miljökatastrof är dock inte att vänta.

– Hade det varit fråga om 1000 liter mjölk som når Vättern så skulle det bli en lokal belastning, även om det inte är farligt för sjön i helhet, menar Inger Alf Johansson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!