Delägaren Madelene Ljungstedt fick inte veta att det varit inbrott i butiken förrän hon kom till gallerian Slussen på tisdagsmorgonen och upptäckte att delar av låset till butiksgallret låg på golvet utanför. Efter att en låssmed varit på plats och hjälpt till att få upp gallerporten kunde hon stiga in och notera oredan i butiken.
– Det ser ut som att man har gått och plockat olika storlekar här och där. Det är läskigt, säger hon.
Det ligger en del klädesplagg utspridda och bakom kassan är det rörigt. Madelene Ljungstedt noterar att det även saknas larmborttagare.
Med ett år av pandemi, där hon och kollegan kämpat för att få sin verksamhet att gå runt, säger hon att inbrottet påverkar arbetsglädjen.
– Det känns inte som att det är det här man behöver.
Polisen larmades om butiksinbrottet strax efter midnatt. En väktare hade gjort upptäckten i samband med rondering i lokalerna.
– Jalusit är forcerat och man ser väl att någon har varit där inne och då ringer man polisen. Patrullen kommer dit och gör en platsundersökning under natten, säger Marcus Hoppe, förundersökningsledare vid Motalapolisen.
Han fortsätter:
– Man har säkrat några spår i butiken.
Polisen har upprättat en anmälan om stöld genom inbrott men har i nuläget ingen misstänkt för gärningen. Det är än så länge oklart hur tjuven eller tjuvarna tog sig in i gallerians lokaler.