Snart dags för mullrande "jänkare"

Dags att spänna fast säkerhetsbältena. På fredag dundrar "jänkarna" in i Motala. De amerikanska muskelbilarna väntas locka en stor publik - som vanligt.

På fredag rullar den nionde upplagan av "American Power Tour" ut från Motala för en uppvisningsresa runt Vättern.

På fredag rullar den nionde upplagan av "American Power Tour" ut från Motala för en uppvisningsresa runt Vättern.

Foto: Anders Törnström

Motala2016-06-30 05:30

Det är den nionde upplagan av "American Power Tour" som står för dörren och arrangören Micke Åkesson på "MuscleGear Car Club" lovar att årets uppvisningsresa runt Vättern kommer att innehålla en rekordstor mängd bilar.

– Det är 151 ekipage som har anmält sig och vi aldrig tidigare varit så många. Dessutom blir startbilen något alldeles extra. Den är hämtad från Göteborg och är bland det värsta man kan åka i. Jag vill inte avslöja mer än så, det får bli en liten hemlis fram till fredagen.

Starten sker klockan 10.00 på Stora torget och färden går därefter vidare mot Vadstena, Ödeshög, Jönköping och Hjo där deltagarna gör ett stopp för natten.

– Vi fortsätter på lördagsförmiddagen och landar i Motala vid lunchtid. På eftermiddagen blir det utställning, prisutdelningar i olika tävlingsklasser och en avslutningsfest i hamnen, berättar Micke Åkesson som tippar att de vanligaste modellerna kommer att vara Camaro, Mustang och Corvette.

Mullrande V 8-motorer, breda däck och välpolerade karosser

Snart är "jänkarna" på plats i centrala Motala.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om