Slipper skadestånd för otillåten bild

Bostadsstiftelsen Platen behöver bara betala arvode till de två barn som fotograferades utan tillstånd och sedan utnyttjades i reklamsammanhang. Hovrätten, liksom tidigare tingsrätten, avvisar att även skadestånd ska utgå.

Det var när en lekplats skulle invigas som barnen hamnade på en bild som sedan utnyttjades i reklamsyfte.

Det var när en lekplats skulle invigas som barnen hamnade på en bild som sedan utnyttjades i reklamsyfte.

Foto: Oliver Beckman

MOTALA2018-05-18 20:00

Även om ett misstag begicks har Platen varken agerat med uppsåt eller oaktsamt, menar hovrätten i sin dom vilken nu refereras av Hyresgäströrelsens tidning Hem & Hyra.

Misstaget att publicera bilden kostar därmed Platen två gånger 500 kronor för barnens medverkan. Föräldrarna hade annars krävt 3 000 i arvode och dessutom 7 000 i skadestånd per barn, alltså totalt 20 000 kronor.

Platens vd Lars Åke Landén säger att man nu ska ha domen som utgångspunkt för uppstramade rutiner för sin hantering av bilder.

– Det behövs. Det här är tjänster vi köper in och då är det viktigt att alla, i alla led, vet vad som gäller, säger han.

Det var 2014, när en lekplats skulle invigas, som en anlitad fotograf fotograferade fyra barn. Bilderna användes sedan i annonser vid två tillfällen. Föräldrarna till två av barnen, då tre och fem år, valde att stämma Platen då man ansett att det fotograferats utan tillstånd.

Hovrätten håller med om att barnen utnyttjats utan att tillstånd inhämtats från vårdnadshavare. Dock anser man det inte bevisat att det skett uppsåtligt eller av oaktsamhet.

När det gäller arvodet för barnens medverkan menar rätten att 500 kronor överensstämmer med praxis i reklambranschen när exponeringen gäller personer utan kändisskap.

Nu går familjen ändå back i målet då man samtidigt måste stå för Platens rättegångskostnader på 1 359 kronor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om