Så skärps kraven på nämnden: "En nagel i ögat"

Kommunstyrelsen fick skarp kritik för att man inte legat på socialnämnden om att fixa ekonomin. Nu skärper kommunstyrelsen kraven.

Socialnämndens ekonomi är åter i fokus.

Socialnämndens ekonomi är åter i fokus.

Foto: Sandra Nordin

Motala2020-05-03 18:00

Revisionens granskning av årsredovisningen innebar att socialnämnden riskerar en anmärkning och att kommunstyrelsen får kritik för att inte ha ställt strängare krav på socialnämnden om dess stora miljonunderskott.

Nu skärper kommunstyrelsen tonen.

– De går 31 miljoner back. Varje månad reviderar de sin åtgärdsplan och nu vill vi att de ska redovisa den reviderade planen för oss varje månad, säger kommunalråd Kenneth Söderman (L).

Socialförvaltningens tjänstemän utreder just nu sju insatser som kan innebära besparingar. När dessa kommer att vara klara är dock oklart, men där kräver nu kommunstyrelsen besked.

– Vi vill ha en tidsplan för när utredningarna är klara. Nu har socialnämnden press på sig, säger Kenneth Söderman.

Litar ni inte på att socialnämnden sköter sitt uppdrag?

– Vi har ett uppföljningsansvar. Vi ska vara en nagel i ögat, men det är de som har ansvaret och inte vi. Vi ska arbeta tillsammans med socialnämnden för att hitta bra lösningar, säger Kenneth Söderman.

Socialnämnden har gått back i många år. Har de för lite pengar?

– De har flera kostnader som ligger utanför deras möjlighet att kontrollera, som en ökning av placeringar. Om man räknar bort sådana kostnader så har de nästan ekonomin i kontroll, säger Kenneth Söderman.

Oppositionen menar dock att socialnämndens problem delvis beror på att Alliansen velat spara för mycket.

– Vi menar att vi nu ser effekten av att man försökt spara in absurdum, säger oppositionsråd Elias Georges (S).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!