Av olika skäl sade hela lärarkåren samt rektor upp sig från Fornåsa skola i våras. En omfattande rekryteringskampanj inleddes liksom arbetet att lösa skolstarten den 21 augusti så att alla elever skulle mötas av lärare första dagen.
– Skolstarten är under kontroll. Vi har fått in en förstelärare och några nyutexaminerade lärare så bemanningen finns, säger Mattias Strand, tillförordnad rektor.
Även två av lärarna som sagt upp sig finns på plats vid skolstarten. De slutar först i början av september. Deras tjänster är ännu inte tillsatta, men rekryteringen pågår för fullt enligt Mattias Strand.
– Tjänsterna behöver tillsättas, men det finns personer som kan gå in så länge, säger han.
Mattias Strand tycker att man på skolan har kommit i fas, men medger att lärarbrister ställer till stora problem.
– Vi har gjort bästa möjliga av situationen, men det är svårt att rekrytera utbildad personal. Det är klart att man skulle önska att det finns fler lärare att få tag på, säger han.
Själv är Mattias Strand kvar i Fornåsa till mitten av september. Då ska även en ny rektor finnas på plats.