Så påverkas trafiken vid Lalandia

Kommunen har utrett trafiksituationen i Varamon och vid Jätten i och med Lalandiaetableringen. Oväntat få åtgärder ser dock ut att behöva göras.

Motala2018-03-17 08:00

– Det är inte så stora problem med trafiken som vi trodde. Det är faktiskt inga ställen där det beräknas att bli problem. Sedan är ju problem något relativt, man upplever det olika. Men utredningen visar att om det blir köbildning så kommer den att lösa upp på några minuter.

Det förklarar Hanna Hammarlund, kommunens mark- och exploateringschef. I en biltur i Varamon beskriver hon vad trafikutredningen som gjorts inför detaljplanearbetet kommit fram till. Det handlar om en omfattande utredning som tittat på den beräknade trafikmängden fram till år 2040 och utifrån ett maxläge när badanläggningen har högsäsong.

– Vi har också räknat upp siffran eftersom det kan tillkomma andra etableringar som också lockar besökare, säger Hanna Hammarlund.

Lalandia räknar med att majoriteten av deras besökare kommer att komma norrifrån via riksväg 50 och riksväg 34 och Metallvägen. Ungefär en tredjedel tros komma på riksvägen söderifrån.

– Vi måste jobba aktivt med skyltning och information för att leda dem rätt, säger Hanna Hammarlund.

Det område där man före utredningen hade mest farhågor var trafikplatsen vid riksväg 50 och korsningen vid McDonalds. Den upplevs delvis i dag som problematisk, men är det inte enligt trafikutredningen.

– Vi kommer att titta på lösningar där, men vi ser inte att det behövs några åtgärder till år 2021 utan det kommer i så fall senare. Att göra åtgärder senare är inga problem, det finns flera alternativa vägar under en eventuell byggperiod, säger Hanna Hammarlund.

I korsningen Badstrandsvägen-Badvägen finns i dag en mindre rondell. Den gör man i detaljplanen utrymme för att bygga ut. Anledningen är kommunens önskemål om att någon busslinje ska förlängas ut till Varamon och då behövs en större rondell för att klara busstrafiken. Något besked om att det blir kollektivtrafik till området finns dock inte i dagsläget.

– Men vi kommer att titta på cirkulationsplatsen och genomföra förändringar till år 2021, säger Hanna Hammarlund.

Nere i Varamon väntar också förändringar. Varamovägen föreslås att stängas för genomfartstrafik vilket skulle innebära att mycket av biltrafiken, bortsett från boendetrafiken, skulle försvinna.

– Lalandia har haft önskemål om att stänga Varamovägen för genomfartstrafik och vi ser också att det skulle bli bra, säger Hanna Hammarlund.

Vad gäller Delfinvägen föreslås en ny utfart. Detta eftersom Lalandias personal ska ha sin parkering med anslutning från den. Där kommer också lastintaget att vara.

– Vi tror inte att det behövs några andra förändringar av Delfinvägen. Det kommer att bli mer trafik, men alla kommer inte att röra sig där samtidigt, säger Hanna Hammarlund.

Trafikutredningen som gjorts visar också att det vägnät som finns i dag fungerar väl även med en ökad trafikmängd. Något behov av att bredda vägarna finns inte. Några omfattande insatser på grund av ökat trafikbuller finns inte heller.

I dagsläget finns inga kostnadsberäkningar för de insatser som dock måste göras.

– När detaljplanerna varit ute på samråd kommer vi att ta fram en tidig exploateringskalkyl, men det lär inte bli så mycket som vi räknat med eftersom vi trodde att vi skulle behöva åtgärda korsningen vid riksväg 50 vid McDonalds, säger Hanna Hammarlund.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!