Så förbereder kommunen Varamon för coronasommaren

Varamon är minst sagt populärt varma sommardagar. För att hantera risken för coronasmitta i sommar vidtar nu kommunen flera åtgärder i området.

I skogsområdet ovanför Rödbäcken, upp mot Varamovägen, ska kommunen anlägga fler parkeringsplatser.

I skogsområdet ovanför Rödbäcken, upp mot Varamovägen, ska kommunen anlägga fler parkeringsplatser.

Foto: Thomas Augustsson

Motala2020-05-23 08:00

Kommunen har redan märkt att Motalas friluftsområden lockar allt fler besökare när corona begränsat människors umgänge.

– Vi märker att våra normala tömningsrutiner för sopkärlen i Råssnäs och Bondebacka inte räcker till. Det är mer folk ute och det tycker vi är bra och hälsosamt, säger verksamhetschef Mikael Axelsson.

Samtidigt håller man från kommunens sida på att förbereda hur man ska klara sommarsäsongen med tanke på corona och det ökade friluftsintresset. Det handlar om samtliga bad och friluftsområden, men ett område som sticker ut är Varamon utifrån att tusentals badsugna lockas dit varma sommardagar.

– Kommunen har ett ansvar att förebygga och möjliggöra för människor att följa Folkhälsomyndighetens restriktioner. Men man har också ett personligt ansvar och skulle det blir problem med att man bryter mot restriktionerna så är det en fråga för polisen, säger Mikael Axelsson.

Genom utplacering av fler bänkar, bänkbord, ökad grönyteskötsel och röjning av sly tänker dock kommunen öka förutsättningarna för badgästerna att breda ut sig över hela Varamostranden.

– Vi ser att norra delen vid Rödbäcken inte alls är lika välbesökt. Där vill vi underlätta genom att skapa tydligare stråk och informera besökarna om att man kan ta sig dit istället. Där är dessutom strandremsan bredare och vi har en nybyggd fräsch toalettbyggnad, säger Mikael Axelsson.

En åtgärd för att möjliggöra fler besökare i området kring Rödbäcken är att anlägga 25 nya parkeringsplatser. Det finns sedan tidigare detaljplan för det, men arbetet har aldrig genomförts. Förrän nu.

– Vi gör vad vi kan. Vi kan inte tvinga folk, men vi ska underlätta för dem att sprida ut sig. Vi ser också över andra områden som Pariserviken, Jerusalembadet, Råssnäsbadet och Strandbadet i Borensberg. Alla måste inte åka till samma ställe, säger Mikael Axelsson.

Kan ni på något sätt begränsa besökarna på stränderna?

– Nej, det kan vi inte göra enligt lag. Då får polisen agera eller så får man göra platserna ogästvänliga som man gjorde i Lund där man spred ut hönsskit, säger Mikael Axelsson.

Har ni någon hönsskit som plan B?

– Nej. Vi vill ha realistiska åtgärder. Vi ska informera och vi ska möjliggöra att alla kan få sin plätt att ligga på, säger han och fortsätter:

– Sedan får vi vädja till människors förnuft.

Karta: Rödbäcken
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!