Publiken bjuds att följa med på en föreläsningsresa där ingen riktigt vet vart vi är på väg och där kasten mellan olika ämnen är både tvära och överraskande.
– Ordet är mäktigare än allt annat på denna jord, säger han inledningsvis.
Från ordet till hjärnan och en normal hjärna väger 1400 gram får vi veta.
– Ettusenfyrahundra gram har byggt detta bibliotek, säger han.
Skratt och allvar blandas lika snabbt som ämnena och publiken får höra hur den lille pojken Björn ramlade i en trappa och spräckte skallen, men röntgenplåtarna förväxlades på sjukhuset och det tog tre dygn innan han fick vård. Sedan dess har han ett ljud som låter som en sågklinga inne i huvudet, vilket hela tiden påverkar hans liv.
– Jag är neurologiskt dömd att vara här och nu, säger han.
Föreläsningen som bitvis är mer av en dialog då han vandrar runt och bjuder in publiken i de ämnen han växlar emellan. Ämnen som krig och fred byts i ett tvärt kast till fotboll och Ranelid berättar om Motalaspelaren Gösta Löfgren som vann Guldbollen 1955 och deltog i fotbolls-VM 1958.
Vid många tillfällen under förläsningen kommer han tillbaka till att varje människa är unik och att vi alltför ofta tar livet för givet och att livet är en gåva.
Kärleken är en annan gåva. Numera är Björn Ranelid vigselförrättare och han vigde par för första gången under årets bokmässa.
– Det är större att viga 14 par på Bokmässan än att få Nobelpriset, säger han.
Kärleken är viktigast av allt.
– Hur långt du än reser i ditt liv kommer du inte längre bort än ditt hjärta, säger han.